چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰

انتقاد یک عضو شورای عالی نظام پزشکی در گفتگو با سلامت آنلاین:

ساختار اظهارنامه‌های مالیاتی با شرایط جامعه پزشکی، تطابق ندارد

مالیات پزشک

سلامت آنلاین- عضو شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به این که پزشکان یکی از خوش حساب ترین گروه های جامعه در پرداخت مالیات هستند، خاطرنشان کرد: یکی از عمده مشکلات پزشکان، ساختار اظهار نامه های مالیاتی است که با شرایط جامعه پزشکی، تطابق ندارد.

دکتر محسن مصلحی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: اظهار نامه های مالیاتی بر اساس ساختار بنگاه های اقتصادی مثل فروشگاه ها تنظیم شده است، این در حالی است که مطب ها، بنگاه های اقتصادی نیستند و پزشکان هم فعالان اقتصادی محسوب نمی شوند.

وی عنوان کرد: هر ساله مالیات صنوف مختلف از جمله پزشکان بر اساس جدولی شامل رشته تحصیلی، نوع تخصص که پزشک متخصص است یا عمومی، میزان درآمد و محل فعالیت جغرافیایی مطب تنظیم شده و اعلام می شود، اما جامعه پزشکی در بحث مالیات با چند مشکل بسیار عمده در حوزه مالیات مواجه است. 

مصلحی با بیان این که واقعی تر و عادلانه تر شدن میزان درآمد، اولین خواست جامعه پزشکان است، ادامه داد: با توجه به این که بین گروه های پزشکی تفاوت زیادی وجود دارد، درخواست جامعه پزشکان این است که میزان درآمدشان به شکل دقیق تری کارشناسی شود که لازمه آن بهره گیری از نظرات سازمان نظام پزشکی و انجمن های پزشکی است.

عضو شورای عالی نظام پزشکی بیان کرد: موضوع دیگری که پزشکان را با مشکل مواجه کرده است، پیچیده بودن ساز و کار پرداخت مالیات بخصوص برای جامعه پزشکی است. پر کردن اظهار نامه، تنظیم هزینه، تنظیم درآمد و دفاتر، بسیار سخت است. به دلیل این که جامعه پزشکی بنگاه اقتصادی ندارد و نحوه پرداخت مالیات با مدل جامعه پزشکی چندان سازگار نیست و نمی توانند مثل این بنگاه ها، اعداد و ارقام را در دفاتر ثبت و ضبط کنند.

مصلحی اظهار داشت: پزشکان گرفتاری و مشغله های کاری خاص خود را دارند و فعالیت شان به گونه ای نیست که مثل افراد دارای شغل آزاد، وقت کافی برای حساب و کتاب داشته باشند. بنابراین درخواست شان این است  فرم هایی در اختیار آنان قرار داده  شود که ساده، شفاف و گویا هستند تا در کمترین زمان ممکن بتوانند اظهار نامه های مالیاتی خود را پر کنند.

وی با بیان این مطلب که سازمان امور مالیاتی از کارشناسانی دعوت کرده است تا فرآیند پر کردن اظهار نامه مالیاتی را در مجامع مختلف پزشکی توضیح دهند، بیان کرد: در برخی از استان ها، نحوه پر کردن اظهارنامه های مالیاتی به پزشکان آموزش داده شده است تا گامی در جهت ساده سازی این فرم ها برداشته شود. 

عضو شورای عالی نظام پزشکی اظهار داشت: همچنین سازمان نظام پزشکی نیز مشاوران امور مالیاتی در اختیار دارد که پزشکان در صورت مواجهه با مشکل در زمان پر کردن اظهار نامه های مالیاتی می توانند از نظرات آن ها استفاده کنند.