شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸

هشدار رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران در گفتگو با سلامت آنلاین:

استفاده نادرست از «تردمیل»، دشمن سلامتی است

راه رفتن روی تردمیل وسیله ورزشی

سلامت آنلاین- رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران با بیان این که تردمیل از جمله وسایلی است که کاربردهای متفاوتی دارد، اظهار داشت: استفاده نادرست و بدون هدف از آن، نه تنها تاثیر مثبتی برسلامت فرد ندارد، بلکه استفاده نادرست از «تردمیل»، دشمن سلامتی است و احتمال آسیب رسیدن به فرد نیز وجود خواهد داشت.

دکتر منصور رایگانی در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به کاربرد این وسیله در بخش‌های مختلف درمان، بدنسازی، ورزش و یا سلامتی، افزود: تردمیل‌هایی که جنبه درمانی دارند مورد استفاده آن برای افرادی است که دچار سکته‌های مغزی و یا ضایعات نخاعی شده‌اند، که در حضور پزشک یا متخصص فیزیوتراپی، راه رفتن روی آن به بهبود وضعیت حرکتی بیمار کمک خواهد کرد.

وی گفت: برخی از تردمیل‌ها نیز برای ورزشکاران حرفه ای به منظور تقویت قوای جسمی در بدنسازی در نظر گرفته شده است اما هدف از استفاده از سومین نوع این وسیله، تقویت سیستم عروقی، عضلانی، نخاعی، ستون فقرات و به طور کلی به منظور حفظ و تقویت سلامت جسم مفید و کاربردی است.

رایگانی با بیان این‌که استفاده ازتردمیل به منظور کاهش وزن مقرون به صرفه نیست، اظهار داشت: اگرچه راه رفتن روی تردمیل تا حدودی می‌تواند کمک کننده در کاهش وزن افراد باشد، اما استفاده از این وسیله بدون رعایت پرهیزهای غذایی  و استفاده از رژیم‌های غذایی به قصد لاغری به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، استفاده از تردمیل را به شرط سالم بودن قلب و عروق مجاز دانست و افزود: رعایت برخی موارد مانند افزایش تدریجی سرعت از سه الی چهار کیلومتر به بالا، سن، وضعیت سلامت جسمی، نداشتن کمر درد و زانو درد، استفاده از کفش در هنگام راه رفتن بر روی تردمیل، صاف ایستادن و استفاده از دستگیره آن در مواقعی که درد در ستون فقرات داشته باشند، شروط لازم وضروری برای استفاده از این وسیله است.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران با بیان این‌که دویدن با سرعت بالا روی سطح شیبدار تردمیل می‌تواند به فرد آسیب وارد کند، عنوان کرد: به طور کلی استفاده از تردمیل باید با هدف مشخصی بوده و علاوه بر آن با مشورت و هماهنگی پزشکان به ویژه با نظر مثبت متخصصان قلب و عروق صورت گیرد. در صورت داشتن صلاحیت لازم، استفاده از آن برای افراد مانعی نخواهد داشت.