دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۷

به همت دانشمند ایرانی دانشگاه استنفورد ساخته شد

دستگاه تشخیص ضربه مغزی در ۱ دقیقه

تجهیزات پزشکی دوربین تشخیص ضربه مغزی

سلامت آنلاین- «جمشید قاجار»، جراح مغز و اعصاب و مدیر مرکز عملکرد مغز دانشگاه استنفورد با استفاده از فناوری واقعیت مجازی (VR) موفق به توسعه دستگاهی شده است که با آن می‌توان ضربه مغزی را طی ۶۰ ثانیه در افراد تشخیص داد.به گزارش سلامت آنلاین، اسپکتروم خبر داد: قاجار با همکاری یک شرکت کالیفرنیایی به نام سینک تینک (Sync Think)، یک تکنولوژی ردیاب چشم را توسعه داده که می‌تواند ضربه مغزی را تشخیص دهد. این فناوری که آی سینک (EYE-SYNC) نام دارد، یک هدست واقعیت مجازی است که حرکات چشم را ردیابی کرده و نتیجه را در عرض ۶۰ ثانیه اعلام می‌کند.
این فناوری سال گذشته به تایید سازمان غذا و دارو (FDA) رسید و در حال حاضر در مدارس فوتبال و بیمارستان‌های سراسر آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
فناوری‌هایی از این قبیل می‌توانند به کاهش خطر آسیب مغزی در ورزشکاران که ممکن است حتی قبل از سن ۱۲ سالگی رخ دهد، کمک کنند.
محققان دانشگاه بوستون دریافتند که مشارکت در بازی فوتبال برای جوانان قبل از سن ۱۲ سالگی باعث افزایش مشکلات روحی و رفتاری در زندگی آینده آنها می‌شود. ضربه مغزی با اختلال در تمرکز و توجه شناخته می‌شود.


EYE-SYNC، شامل پلتفرمی مجهز به بیسیم واقعیت مجازی و ردیاب‌های داخلی است. روی صفحه نمایشگر، کاربر یک نقطه کوچک قرمز را در یک دایره می‌بیند. فرد سالم به دقت می‌تواند حرکت این نقطه قرمز را دنبال کند اما هنگامی که آسیب مغزی اتفاق افتاده باشد، این توانایی اغلب از بین می‌رود و چشم‌های کاربر به دلیل اختلال در حرکت چشم نمی‌تواند با دقت حرکت این نقطه را دنبال کند.
این هدست واقعیت مجازی حرکات چشم را دنبال و ثبت کرده، سپس آن را در عرض یک دقیقه از طریق یک الگوریتم اختصاصی پردازش می کند. از این اطلاعات می‌توان برای تشخیص ضربه مغزی و مراجعه هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص استفاده کرد. (ایسنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.