چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۵

تاملی بر یک رفتار نابهنجار

زهرا عرب - سردبیر

زهرا عرب روزنامه نگار

اول خبرش را خواندم، پیش از اینکه فیلم را ببینم.  خبر این بود: معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار اصفهان با اشاره به پخش ویدیویی کوتاه در شبکه های اجتماعی در مصاحبه ای گفته راننده ای که در خیابانی در اصفهان حرکت نامناسبی انجام داده، با همسرش بر سر مشکلات خانوادگی درگیر بوده و آن زن مسافر او نبوده و همسرش بوده است.‌
اما داستان این فیلم جنجال برانگیز چه بود؟ در ویدئویی کوتاه، تاکسی زرد رنگی با سرعت حرکت می کند، در حالی که زنی بر روی صندوق جلو آن آویزان است و هر آن امکان پرت شدنش وجود دارد. زن با التماس و پی در پی از مردم کمک می خواهد و راننده همچنان می راند.

معاون شهردار اصفهان در واکنش به حرکت راننده تاکسی اصرار دارد که بگوید: مردم شریف! خیالتان راحت باشد، آن زن، مسافری غریبه نبوده و هیچ راننده تاکسی به خود اجازه نمی دهد با مسافران چنین حرکت زشتی انجام دهد. آن زن همسر راننده و احتمالا مادر فرزندانش بوده و  موضوع یک اختلاف خانوادگی؛ البته راننده هم اختیار ناموسش را دارد و نباید  در اختلاف خانوادگی همسران دخالت کرد!  
آری! زنی که بر روی صندوق جلو یک خودروی در حال حرکت فریاد کمک سر می دهد، همسر مردی است که به هر دلیل با او اختلاف داشته و مرد به خود اجازه می دهد در حالی که زنش برای نجات از پرت شدن، خود را به آنتن خودرو چسبانده، حرکت کند و فریاد کمک او را نشنیده بگیرد. 

لطفا فقط برای لحظه ای خود را جای آن زن مستاصل قرار دهیم تا حجم استرسی که در همان چند دقیقه بر جان و روان او وارد شده را درک کنیم. براستی چه کسی می تواند آسیب وارد  شده بر روح او را در همان چند لحظه به تصویر بکشد؟ معاون شهردار اصفهان درست گفته؛ آن زن مسافر تاکسی نبوده ولی آیا مردی حق دارد با همسرش چنین رفتاری انجام دهد؟
چندی است فریاد برخی نمایندگان مجلس و دولتی ها و سیاستمداران و ...گوش فلک را کر کرده که وااسفا! چرا سهم زنان ما از پست های وزارتی و مدیریتی ناچیز است. 

من اما می خواهم بپرسم کجایند بانوان مسئول در مجلس و دولت؟ آیا آنها این فیلم را ندیده اند و اگر دیده اند چرا جمله ای در تقبیح این رفتار خشونت آمیز با یک زن بر زبان نرانده اند؟!  
چه کسی باید حقوق زنان جامعه را استیفا کند و اگر در قوانین نقصی هست، آن را اصلاح نماید؟ 
نمایندگان زن در مجلس چه هنگام باید وارد عرصه شوند و به وظیفه نمایندگی خود عمل کنند؟ بانوان عضو هیات دولت چطور؟
آیا دیدن چنین خشونتی علیه زنان ارزش یک توئیت کوتاه را هم نداشت؟!

هیچ کس نمی داند اختلاف آن مرد با زنش بر سر چه بوده و نیازی هم به دانستن آن نیست، ولی به فرض که آن زن مقصر هم باشد، در کجای دنیا شوهران حق دارند با زنان شان این گونه رفتار کنند و هیچ مسوولی هم در اعتراض به این حرکت غیر انسانی دم برنیاورد؟

فیلم منتشر شده در همین چند ثانیه، عمق یک فاجعه رفتاری را در برابر چشمان ما قرار می دهد؛ فاجعه ای که همه آن را دیدند و خیلی ها سعی کردند وانمود کنند که ندیده اند و هوا خوب است و همه چیز خوب است و حال همه مان خوب است! ولی به قول زنده یاد خسرو شکیبایی تو باور نکن.

نظرات

 • محمد ۱۳۹۶/۰۷/۰۶ - ۰۰:۰۴
  0 1
  خود زن اقدام به آویزان شدن کرده و براساس قاعده فقهی اقدام مقصر است
 • ۱۳۹۶/۰۷/۰۶ - ۰۰:۲۶
  1 0
  عاااااااالى
 • شهره شادمان ۱۳۹۶/۰۷/۰۶ - ۱۰:۴۹
  3 0
  خیلی ازتون ممنونم بانو که این مطلب خوب را نوشتید. اگر این حرکت در افغانستان و یا عربستان انجام شده بود مسوولان و نمایندگان مجلس ما حتما فغان به آسمان بر می اوردند و جای تاسف است از این سکوت و بخصوص خانم ابتکار عزیز که ازشون انتظار بیشتری داشتم
 • محسن ۱۳۹۶/۰۷/۰۷ - ۰۰:۴۹
  0 0
  ایت حرکت زشت نباید باعث بشه به مردان ایرانی توهین بشه
 • رضا ۱۳۹۶/۰۷/۰۸ - ۰۹:۴۰
  1 0
  شرمناک بود رفتار این مرد
 • سعیده ۱۳۹۶/۰۷/۰۸ - ۲۲:۵۵
  0 0
  سلام , اول به عنوان یک انسان و بعد به عنوان یک مسلمان شیعه متاسفم که از هموطن انسان و یحتمل مسلمان شیعه ام چنین رفتارهایی رو شاهدیم و از این بدتر این که کسانی که باید با دیدن چنین رفتارهای ناهنحاری بر سر منبرها و در پشت میز مسؤلیت ها فریاد بزنند سکوت می کنند و چشمها را میبندند. آن هم در جایی که ادعا میشود پا در جای پای مولی الموحدین گذاشته می شود. به ما جرای زیر توجه کنید: امام علی( ع) : ( خطبه ۲۷ معروف به خطبه جهادیه ) "و َ لَقَدْ بَلَغَنِی اءَنَّ الرَّجُلَ مِنْهُمْ كَانَ یَدْخُلُ عَلَى الْمَرْاءَةِ الْمُسْلِمَةِ وَ الْاءُخْرَى الْمُعَاهِدَةِ فَیَنْتَزِعُ حِجْلَهَا وَ قُلُبَهَا وَ قَلاَئِدَهَا وَ رُعُثَهَا مَا تَمْتَنِعُ مِنْهُ إِلا بِالاِسْتِرْجَاعِ وَ الاِسْتِرْحَامِ ثُمَّ انْصَرَفُوا وَافِرِینَ مَا نَالَ رَجُلاً مِنْهُمْ كَلْمٌ وَ لاَ اءُرِیقَ لَهُمْ دَمٌ فَلَوْ اءَنَّ امْرَأً مُسْلِما مَاتَ مِنْ بَعْدِ هَذَا اءَسَفا مَا كَانَ بِهِ مَلُوما بَلْ كَانَ بِهِ عِنْدِی جَدِیرا شنیده ام كه یكى از آنها بر زن مسلمانى داخل شده و دیگرى ، بر زنى از اهل ذمّه و، خلخال و دستبند و گردنبند و گوشواره اش را ربوده است . و آن زن جز آنكه از او ترحم جوید چاره اى نداشته است . آنها پیروزمندانه ، با غنایم ، بى آنكه زخمى بردارند، یا قطره اى از خونشان ریخته شود، بازگشته اند. اگر مرد مسلمانى پس از این رسوایى از اندوه بمیرد، نه تنها نباید ملامتش ‍ كرد بلكه مرگ را سزاوارتر است ." تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
 • موهبت مرادنیا ۱۳۹۶/۰۷/۱۱ - ۱۳:۵۲
  0 0
  جای تاسف داشت سکوت مسولان در این باره. باید به حال این فرهنگ خون گریه کرد که زن را اینقدر ذلیل می خواهد

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.