پنجشنبه ۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶

کشف ۱۵ گونه جدید: عنکبوتهایی به نام «اوباما»، «دی کاپریو» و «آتنبرو»

عنکبوت چهره خندان

سلامت آنلاین- گروهی از عنکبوت‌شناسان و دانشجویان دانشگاه ورمونت، موفق به شناسایی ۱۵ گونه جدید از عنکبوتهای اسپینتاروس شده‌اند که پس از کشف، آنها را با عناوینی چون برنی ساندرز، باراک اوباما، میشل اوبا، دیوید آتنبرو، و لئوناردو دی‌کاپریو نامگذاری کرده‌اند!یک گروه از محققان موفق به شناسایی گونه‌هایی از عنکبوتیان در منطقه کارائیب و دیگر نقاط جنوبی آن شده‌اند و برای قدردانی از خدمات اشخاص نامدار، اسامی آنها را برای نامگذاری و تفکیک این عنکبوتها انتخاب کرده‌اند.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از ساینس‌نیوز، «اینگی اگنرسون»، استاد دانشگاه ورمونت درباره دلایل رویکرد به این شیوه نامگذاری گفت: «من و دانشجویانم قصد داشتیم با این کار به افرادی احترام بگذاریم که در هر دو زمینه حقوق بشر و تغییرات جوی ایستادگی کردند».
او ادامه داد:  «این رهبران و هنرمندان روشهایی معقول را برای داشتن دنیایی بهتر ترویج کردند».
در میان این گونه‌های کشف‌شده عنکبوتی، نامهایی چون عنکبوت آتنبرویی (Spintharus davidattenboroughi)، باراک اوبامایی (S. barackobamai)، میشل اوبامایی (S. michelleobamaae)، برنی ساندرزی (S. berniesandersi)، دیوید بووایی (S. davidbowiei)، و لئوناردو دی کاپریویی (S. leonardodicaprioi) به چشم می‌خورد.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: «هنوز هم عنکبوت زیبای «چهره‌خندان زرد» در گونه اسپینتاروس‌ها را که به دلیل شکل صورتک خندان روی شکمش به این اسم نامگذاری شده، از امریکای شمالی تا شمال برزیل می‌توان دید. با این حال وقتی عنکبوتهایی از جامائیکا، کوبا، دومینیکن، کاستاریکا و... را بررسی کردیم، گونه‌ای گسترده را کشف کردیم که در واقع می‌توان آنها را گونه‌های بومی محسوب کرد».
او توضیح داد که منطقه کارائیب از دیرباز برای دانشمندان شناخته‌شده است و منطقه‌ای مهم در جهان از لحاظ تنوع زیستی به حساب می‌آید. داده‌های حاصل از دی‌ان‌ای این عنکبوتهای تازه‌شناسایی‌شده معلوممان کرد که این ۱۵ عنکبوت از نژاد و ژنهایی متفاوتند و باید به اسامی متفاوتی نیز نامگذاری شوند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)