شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۴

از ریهٔ مرد مشکوک به سرطان، مخروط اسباب‌بازی درآمد! +تصاویر

اسباب بازی در ریه مرد بریتانیایی

سلامت آنلاین- توده‌ای که پزشکان را به وجود نشانه‌ای از سرطان در ریه یک مرد ۴۷ سالهٔ بریتانیایی مشکوک کرده بود، در واقع، جسم مخروطی‌شکلی بود که وی در کودکی تصادفاً آن را استنشاق کرده بود!مردی میانسال از اهالی پرستون که نامی از او ذکر نشده، پس از تحمل یک سال ناراحتی از سرفه و مشاهده مخاطی زردرنگ به پزشکان متوسل شد و آنها از ریه‌اش جسم مخروطی شکلی بیرون آوردند که در دوره کودکی به ششهای او راه یافته بود.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از دیلی‌میل، مشاوران درمانی ابتدا تصور می‌کردند توده نشان‌داده‌شده در نتایج اسکن از ریه‌های وی، علائمی از بروز سرطان است که به سبب بیش از سه دهه کشیدن سیگار منجر به سرفه و تشکیل مخاط هم شده است.
آنها وی را بسرعت روانه بیمارستان کردند و طی معاینه دقیق‌تر مسیر تنفسی او متوجه شدند توده نمایان‌شده در تصاویر یک مخروط ترافیکی است که معمولا در اسباب‌بازی‌های ماشین‌بازی استفاده می‌شود و ۴۰ سال پیش این جسم کوچک ناخواسته به درون ششهای وی راه یافته بوده.

پزشکان با عکس گرفتن از این مخروط در کنار یک سرنگ پزشکی برای مشخص بودن اندازه و مقیاس تقریبی آن افزودند: «بر اساس اطلاع ما، این اولین مورد گزارش‌شده از جسمی خارجی در بدن است که به مدت ۴۰ سال نادیده گرفته شده».

طبق گزارش مجله BMJ Case، بلع اشیای خارجی، بیشتر در کودکان زیر ۳ ساله گزارش شده که اغلب موارد بلعیده‌شده را نیز سکه، استخوان، و این قبیل تشکیل می‌دهند اما پزشکان درمانگر این مرد به نقل از وی اطلاع دادند که او گفته است به مناسب هفتمین سال تولدش مجموعه‌ای از ماشین‌بازی (Playmobil) را هدیه گرفته و در آن سن به طور منظم با آن سرگرم می‌شده. در آن زمان یکی از وسایل کوچک این بازی تصادفا به بدنش راه یافته اما تاکنون گمان می‌کرده خودبخود دفع شده و مشکلساز نبوده است.
اشیاء بلعیده‌شده گاهی به طور طبیعی از مجرای گوارش بدن عبور کرده، دفع می‌شوند اما مواقعی نیز خطر آنها بشدت افزایش می‌یابد و ممکن است قسمتهایی از بدن مانند روده را سوراخ کنند.
حال و اوضاع کنونی این مرد پس از معالجه، خوب گزارش شده است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)