سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۵

ویروسی که عامل اصلی بروز سرطان دهانه رحم است

روبان سبزآبی سرطان دهانه رحم

سلامت آنلاین- رییس دومین کنگره بین‌المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی گفت: ابتلا به ویروس hpv یکی از شایع‌ترین بیماریهای مقاربتی و از مهمترین عوامل بروز زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم است.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از دبیرخانه کنگره چالشهای بالینی در مامایی، دکتر مریم سادات حسینی گفت: چالش های حوزه مامایی و زنان محور اصلی این گردهمایی علمی است که در آن به مباحث مهمی از جمله طب مادر و جنین، هورمون درمانی، چالش های دوران بارداری، حفظ قدرت باروری در زنان مبتلا به سرطان و ... پرداخته می‌شود.
وی با بیان اینکه سن ابتلا به سرطان در کشور کاهش یافته است، گفت: با توجه به این مساله پزشکان باید تلاش کنند قدرت باروری را در افراد جوان و مبتلا به سرطان حفظ کنند که خوشبختانه امروزه این امر در کشور ما امکانپذیر است.
حسینی پرداختن به مسایلی همچون بیماری های مقاربتی را از دیگر مباحث چالشی این کنگره دانست و خاطرنشان کرد: امروزه ابتلا به ویروس hpvیکی از شایع ترین بیماری مقاربتی و مهم ترین عامل بروز سرطان دهانه رحم است. به همین  دلیل پرداختن به روش های تشخیصی، درمانی و پیشگیری از این بیماری الزامی است.
او اضافه کرد: زگیل تناسلی از تظاهرات عفونت با ویروس HPV  یا ویروس پاپیلومای انسانی است. این ویروس انواع زیادی دارد که به دو دسته پر خطر وکم خطر تقسیم می‌شوند.
مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه نوع کم خطر باعث بروز زگیل تناسلی در ناحیه دستگاه تناسلی خارجی می‌شود، خاطرنشان کرد: بیشترین راه انتقال این بیماری تماس جنسی است ولی راه‌های انتقال دیگری هم برای آن مطرح شده است.
وی یادآور شد: زگیل‌های تناسلی خارجی بسیار مسری است و بیش از ۷۰ درصد شرکای جنسی در صورت تماس با فرد مبتلا دچار علائم می‌شود. در صورت ابتلا، ویروس برای مدت طولانی در بدن باقی می‌ماند ومی‌تواند مجددا عود کند.
حسینی تصریح کرد: هدف از درمان، از بین بردن زگیل‌ها است که بسته به محل و تعداد زگیل‌ها وهزینه درمان متفاوت است.
دومین کنگره بین المللی چالش های بالینی در مامایی، زنان و نازایی ۲۵تا۲۷ بهمن در مرکز همایش بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تالار ابوریحان برگزار می شود