شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۲

یک فوق تخصص جراحی پلاستیک در گفتگو با سلامت آنلاین هشدار داد:

تب فراگیر جراحی‌های زیبایی عجیب و غریب

جراحی پلاستیک

سلامت آنلاین- یک فوق تخصص جراحی پلاستیک، با بیان اینکه پدیده عمل های جراحی زیبایی عجیب و غریب، فراگیر شده است، گفت: عمل های جراحی مانند گوش های الاغی، چشم های گربه ای، لب عربی و غیره از جمله این نوع جراحی ها هستند که به تازگی مد شده است و انجام آن هیچ جنبه درمانی ندارد.

دکتر علی احمدی در گفتگو با سلامت آنلاین با بیان اینکه در سال های اخیر با پدیده عمل های جراحی زیبایی عجیب و غریب روبه رو شده ایم، گفت: پدیده عمل های جراحی زیبایی عجیب و غریب، بیشتر یک فرهنگ وارداتی از غرب است.

وی تصریح کرد: این قبیل جراحی ها در ایران هنوز مانند کشورهای غربی زیاد نشده است. قطعا پزشک متعهد ایرانی، صرفا به خاطر دریافت هزینه عمل، جراحی هایی بدون پشتوانه منطقی انجام نمی دهد. در واقع دریافت پول، دلیل منطقی و اخلاقی برای انجام جراحی هایی که به فرهنگ و سلامت جامعه آسیب می زند، نیست.

این عضو انجمن علمی جراحی پلاستیک ایران با اشاره به اینکه هزینه عمل های جراحی زیبایی عجیب، معمولا بسیار بالاست، این کار را نوعی دام برای بیماران دانست و افزود: این نوع جراحی ها مانند سایر عمل ها عوارض دارد و ممکن است حتی بیمار با وجود صرف هزینه قابل توجه، به آن نتیجه ایی که دلخواه بوده هم نرسد و فقط عوارض آن را متحمل شود.

دارنده سومین بورد تخصصی جراحی پلاستیک کشور درباره شایع ترین عمل های جراحی در ایران گفت: بیشترین عمل های زیبایی که در ایران باب شده، عمل انحراف و زیبایی بینی، ساکشن، لیفتینگ فرم دهنده سینه، تزریق ژل و بوتاکس هستند که اگر واقعا از روی نیاز بوده و اندیکاسیون داشته باشد، مورد تایید است و می تواند مشکلات بیمار را حل کرده و در افزایش اعتماد به نفس بیمار و رفع مشکلات خانوادگی او اثر مثبت داشته باشد.

وی، آمار عمل های جراحی زیبایی در ایران را بالا برشمرد که عوامل دیگری همچون سطح اقتصادی و فرهنگی مردم نیز در آن دخیل است.

احمدی با بیان اینکه از نظر علمی و پزشکی، ایران جایگاه خوبی در پیشرفت علم جراحی های پلاستیک دارد، خاطرنشان کرد: جراحی پلاستیک بخشی از توریسم درمانی را به خود اختصاص داده و بیمارانی از کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس را به ایران کشانده است. حتی ایرانی هایی مقیم کشورهای توسعه یافته، با اعتماد به سطح علمی قابل قبول جراحان پلاستیک کشورمان، به ایران می آیند.