دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۴

یک فوق تخصص گوارش در گفتگو با سلامت آنلاین تشریح کرد:

مهم‌ترین عوامل ابتلا به « زخم اثنی‌عشر» و راه‌های درمان آن

زخم معده و اثنی‌عشر

سلامت آنلاین- یک فوق تخصص گوارش با بیان این‌که ۱۰ درصد افراد در جامعه به دلایل مختلفی به زخم اثنی‌عشر مبتلا می‌شوند گفت: سن ابتلا به زخم اثنی‌عشر در افراد، یک دهه پایین‌تر از ابتلا به زخم معده است و مبتلایان به این بیماری، بیشتر جوان‌ها و میانسالان هستند.

دکتر محمود اسحاق حسینی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: علائم ابتلا به زخم اثنی‌عشر، اغلب درد در زیر جناغ سینه است که ‌گاهی به صورت تیر کشنده به پشت آن هم انتقال پیدا کند. در بعضی موارد سمت راست شکم یا لبه دنده چپ نیز درد وجود دارد، همچنین گاهی درد مالشی و سوزشی هم ممکن است موجب آزار فرد شود.

وی با اشاره به این‌که تهوع در مبتلایان به زخم‌های اثنی‌عشر کمتر از مبتلایان به زخم معده است، تصریح کرد: در افراد مبتلا به زخم معده یک الی سه ساعت بعد از غذا درد شروع می‌شود، درحالی که در زخم اثنی‌عشر با خوردن غذا درد ساکت می‌شود، این دردها ممکن است به صورت شبانگاهی باشد و چون ترشح اسید زیاد است، ممکن است فرد از خواب بیدار شده و با خوردن، آب، بیسکویت یا شیر درد خود را تسکین دهد.

به گفته این فوق تخصص گوارش تاخیر در درمان زخم اثنی‌عشر به دلیل این‌که فرد برای تسکین درد و کم کردن اسید معده مدام به خوردن روی می‌آورد ممکن است منجر به افزایش وزن و چاقی شود.

وی با بیان این‌که عوامل متعددی می‌تواند منجر به زخم در اثنی‌عشر شود، گفت: در حدود ۶۰ درصد ۶۰ ساله‌ها عامل ایجاد زخم اثنی عشر در آنان میکروب «هلی‌کوباکترپیلوری» است که ممکن است از طریق آب آلوده، غذای آلوده وارد بدن میزبان شود.

اسحاق‌حسینی افزود: ابتلای به زخم اثنی‌عشر با ورود میکروب به بدن به میزان بیماری‌زایی آن میکروب و سیستم دفاعی بدن بستگی دارد و همیشه موجب زخم در این ناحیه نمی‌شود.

این فوق تخصص گوارش اظهار کرد: هلی‌کوباکترپیلوری علاوه بر زخم اثنی‌عشر ممکن است موجب بروز ورم اثنی‌عشر و ورم معده نیز شود، همچنین به جز میکروب، داروها هم می‌توانند موجب بروز زخم در این قسمت شوند که از جمله آن‌ها عبارتند از ایندومتاسین، بروفن و همچنین مسکن‌های جدیدتر هم در درجات کمتر ایجاد زخم می‌کند.

 وی افزود: علاوه بر آن قرص آهن و مصرف الکل حتی برای اولین بار و مهم‌تر از آن مصرف سیگار از عوامل دیگر ایجاد زخم اثنی‌عشر خواهد بود که عمده‌ترین مسئله در بین مصرف کنندگان سیگار ادیده می شود، زیرا علاوه بر عوارض زیاد آن، زخم در آنان دیر خوب می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این‌که درمان دارویی در صورتی که عامل میکروبی باشد با تجویز آنتی بیوتیک خواهد بود، اظهار کرد: معمولا درد در مبتلایان به زخم اثنی‌عشر در هفته اول بهبود خواهد یافت و حداکثر یک تا یک و نیم ماه درمان طول خواهد کشید. پزشک معالج در مواقعی که لازم باشد، داروهای دیگری را نیز  مانند رانیتیدین و فاموتیدین که اسید معده را کم می‌کند تجویز خواهد کرد.

به گفته رئیس بخش گوارش بیمارستان امیراعلم، رژیم غذایی و روزه‌داری دخالتی در زخم اثنی‌عشر ندارد، مگر این‌که زمینه‌ای از قبل وجود داشته باشد، اما مصرف ترشی، شکلات، قهوه ، نوشابه و محرک‌های دیگر موجب تشدید علائم بیماری خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.