چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵

رئیس انجمن جراحان عروق در گفتگو با سلامت آنلاین تشریح کرد:

دلایل کمبود فوق تخصص جراحی عروق در کشور

عمل جراحی

سلامت آنلاین- رئیس انجمن جراحان عروق ایران گفت: محدودیت در دسترسی به امکانات جراحی برای تربیت نیرو باعث شده تا با معضل کمبود فوق تخصص جراحی عروق مواجه باشیم، اما اصلا به این معنی نیست که بیماران در دسترسی به جراح عروق با مشکل روبرو هستند، زیرا بنا بر سیستم ارجاع، بیماران برای درمان به شهرهای بزرگ‌تر اعزام می شوند.

دکتر محمد رضا کلانتر معتمدی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: معضل کمبود فوق تخصص عروق، مشکل جدیدی است که به تازگی با آن روبرو شده ایم، این در حالی است که پیش از انقلاب، رشته پزشکی به نام جراحی عروق در کشور وجود نداشت و پس از آن که این رشته فوق تخصصی را در کشور بنیانگذاری کردم، تربیت دانشجو نیز آغاز شد و هم اکنون شرایط بسیار مطلوبی نسبت به اروپا داریم.

وی یادآور شد: رئیس انجمن جراحان عروق اروپا در سفر به ایران از پیشرفت علم جراحی عروق در کشور ما شگفت زده شد و درخواست کرد تا کنگره جراحی عروق در ایران برگزار شود. حتی با وجود کمبود جراح عروق نیز در حوزه جراحی عروق از اروپا جلوتر هستیم، زیرا پزشکان بسیار دلسوزی در این حوزه وجود دارند که تلاش می کنند تا کشور به لحاظ دسترسی به انواع شیوه های درمانی با کمبودی مواجه نباشد و این روندی است که کمتر در اروپا مشاهده می شود.

رئیس انجمن جراحان عروق ایران علاقمندان رشته جراحی عروق را بیش از سایر رشته های پزشکی خواند و اظهار کرد: مساله مهمی که هم اکنون با آن مواجه هستیم، کمبود امکانات جراحی برای انجام عمل جراحی است.  یک دانشجوی جراحی عروق نمی تواند به صورت تئوریک و حضور در کلاس های دانشگاهی جراحی عروق را بیاموزد و دست کم باید ۳۰ عمل جراحی انجام دهد، در غیر این صورت قادر به گذراندن امتحانات مربوطه نخواهند بود.

رئیس انجمن جراحان عروق ایران ادامه داد: در صورتی که دانشجویی با این شرایط فارغ التحصیل نشود، اعتماد به نفس لازم در زمان جراحی را نخواهد داشت، اما با فراگرفتن آموزش های لازم قادر به انجام تمام انواع عمل جراحی به جز مغز و قلب خواهد بود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: بنابراین لازمه آموزش کامل این است که امکانات لازم برای یادگیری جراحی برای دانشجویان جراحی عروق فراهم شود که البته وزارت بهداشت در این زمینه همواره همکاری مناسبی با ما داشته است.

کلانتر معتمدی با اشاره به این که ضرورتی ندارد در هر شهری فوق تخصص جراحی عروق حضور داشته باشد، خاطرنشان کرد: در یک شهر، اگر وسعت چندانی هم نداشته باشد، چند بیمار ممکن است به فوق تخصص جراح عروق نیاز داشته باشند؟ از این رو حضور مداوم جراح عروق در محل قطعا هزینه های چند برابری به نظام سلامت تحمیل می کند.

رئیس انجمن جراحان عروق ایران با ابراز امیدواری از افزایش امکانات جراحی در بیمارستان ها و تربیت بیشتر فوق تخصص جراحی عروق یادآور شد: زمانی که انقلاب شد، وضعیت بهداشت و درمان کشور بسیار اسف بار بود. به طوری که آمار مرگ و میر در اطفال زیر یک سال در روستاها ۱۴۰ در ۱۰۰۰ و در شهرها ۱۰۴ در ۱۰۰۰ ظرف یک سال بود که با برنامه ریزی های لازم بنا را بر این قرار دادیم که تا سال ۱۴۰۴ این تعداد مرگ و میر  را به ۲۵ نفر برسانیم که خوشبختانه با اقدامات مثمر ثمر وزرات بهداشت و بسیار سریع تر از زمان مقرر، آمار مرگ و میر اطفال زیر یک سال را به ۱۷ نفر کاهش دادیم که دستاورد عظیمی است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: در صورتی که تسهیلات و امکانات لازم برای آموزش جراحی عروق فراهم شود، شاهد مرتفع شدن کمبود این رشته پزشکی در کشور خواهیم بود.

پیشتر نیز رئیس شورای عالی نظام پزشکی تاکید کرده بود که در ۱۲ استان کشور، فوق تخصص جراح عروق نداریم.