چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۷

در گفتگوی سلامت آنلاین با رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر تشریح شد

آمادگی برای تامین سلامت زائران اربعین

هلال احمر اربعین زائر عراق کربلا

سلامت آنلاین- رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر با اشاره به این که اقدامات متعدد بهداشتی و درمانی در جهت تامین سلامت زوار اربعین صورت گرفته است، گفت: در همین راستا کادر درمانی مشتمل بر پزشک و پرستار و متخصص و همچنین تجهیزات امدادی و اورژانسی وظیفه حفظ و مراقبت از سلامت زوار را به عهده خواهند داشت.

دکتر علی مرعشی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: پیش بینی می شود امسال حدود دو و نیم میلیون  زائر ایرانی به سمت کربلا حرکت کنند و  در مسیر حرکت، درمانگاه ها و چادرهایی تعبیه شده است که پرستاران و پزشکان به همراه  متخصصانی شامل متخصص قلب، داخلی، طب اورژانس، ارتوپدی و عفونی به طور شبانه روزی خدمات درمانی بهداشتی در اختیار زوار قرار خواهند داد.

وی با بیان این که یک بیمارستان صحرایی در شهر« کوت» عراق که در مسیر زمینی زائران قرار دارد، وظیفه امداد رسانی به مصدومان و بیماران را به عهده خواهند داشت، اظهار کرد: در عین حال با تعدادی از بیمارستان های عراقی شامل بیمارستان «حکیم» در نجف اشرف، بیمارستان « فرات» در کوفه و بیمارستان های «سفیر» و «الحسین» در کربلا نیز همکاری هایی خواهیم داشت.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر ادامه داد: در کنار موارد یاد شده، ۳۰ دستگاه آمبولانس، هشت دستگاه اتوبوس آمبولانس و  همچنین بالگردی متعلق به هلال احمر و آمبولانس های اورژانس کشور در مرزها مستقر خواهند شد تا اقدامات و نقل و انتقالات درمانی در کمترین زمان ممکن انجام شود. 

مرعشی در مورد این که تعدادی از زوار در زمان سفر ممکن است درگیر سرماخوردگی یا بیماری های عفونی و دستگاه گوارشی شوند، بیان کرد:  ۶۰ تن دارو مشتمل بر ۱۲۰ قلم داروی ساده، تخصصی  و حتی سرم پزشکی تهیه شده است تا بیماران در زمان نیاز به دارو با مشکل مواجه نشوند.

وی با بیان این مطلب که هلال احمر ایران با هلال عراق نیز همکاری های نزدیکی در روز اربعین در جهت تامین سلامت زوار خواهد داشت، اظهار کرد: هماهنگی با  مسئولان هلال عراق با حضور من انجام شد و در این جلسه در خصوص نحوه استقرار امکاناتی مثل کانکس و این که چه اقداماتی باید صورت گیرد، مباحثی انجام شد. 

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر، تصادفات جاده ای را از جمله حوادث غیر مترقبه در زمان عزیمت زوار به کربلا دانست و خاطرنشان کرد: به دلیل تصادف های جاده ای که در گذشته رخ داده، تمهیدات لازم اندیشیده شده و مقرر است مصدوم توسط اتوبوس آمبولانس به داخل کشور منتقل شود تا تحت درمان های لازم قرار گیرد. 

مرعشی بیان کرد: امسال نیز تلاش کرده ایم تا خدمات بهداشتی و درمانی که در اختیار زوار عزیز قرار می گیرد، کیفیت مطلوبی تری نسبت به سال های گذشته داشته باشد و اربعین امسال  با کمترین حادثه و مشکلات احتمالی به پایان رسد.