چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳

ابداع روشی سریع و موثر برای تشخیص سرطان کبد

سرطان کبد

سلامت آنلاین- محققان آمریکایی در مطالعه‌ای متوجه شده‌اند که نمونه‌برداری مایع می‌تواند روشی سریعتر و بهتر برای تشخیص سرطان کبد باشد.به گزارش سلامت آنلاین، خبرگزاری یونایتدپرس خبر داد: محققان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه سن دیه گو، مرکز سرطان مورس و مرکز سرطان دانشگاه Sun Yet-sun با استفاده از نمونه برداری از مایع حاوی دی.ان.ای در حال چرخش تومور، ازمایش جدیدی برای تشخیص زودهنگام «هپاتوسلولار کارسینوما» یا HCC (یکی از رایج ترین شکل های اولیه سرطان کبد) ابداع کردند.
نمونه برداری های مایع با تشخیص دی.ان.ای در حال چرخش تومور یا ctDNA که تکه هایی از سلول های جدا شده ماده ژنتیکی تومور در خون هستند ،عمل می کنند و در قیاس با سایر روش های تشخیص سرطان، مزایای بالقوه ای دارند.
این نمونه برداری ها کم تهاجم هستند، می توانند در هر مرحله از درمان به کار روند و به پزشکان اجازه دهند که بروز تغییرات در تومور را فورا مشاهده کنند.
HCC شایع ترین نوع سرطان اولیه کبد در بزرگسالان است و یکی از علل اصلی مرگ و میر سرطان در جهان به شمار می رود. سالانه بیش از۷۸۰ هزار مورد جدید و۷۴۰ هزار مورد مرگ و میر از HCC وجود دارد. (ایرنا)