شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷

در گفتگوی سلامت آنلاین با یک فعال ماهی درمانی مطرح شد

«دکتر فیش» بیشتر یک نظافتچی بدن است تا درمانگر

ماهی درمانی

سلامت آنلاین- خواندن این جمله در فضای مجازی که با استفاده از چند ماهی می توان انواع بیماری های پوستی و حتی غیرپوستی را درمان کرد، آن قدر مهیج و وسوسه کننده است که خیلی ها و بخصوص آن هایی که طالب زیبایی اند یا بیماری خاصی دارند را به سمت کلینیک های «دکتر فیش» و حتی آرایشگاه های زنانه بکشاند که این روزها بساط درمان بیماری با ماهی را راه انداخته اند. 

به گزارش سلامت آنلاین، درمان ورم مفصل زانو، درمان سرطان، از بین بردن کک و مک صورت و درمان پسوریازیس و ده ها بیماری دیگر تنها بخشی از تبلیغات مربوط به ماهی درمانی در فضای مجازی است که تبلیغات آن ها به برخی خیابان ها هم کشیده شده و حتیجلوی در ورودی بعضی بیمارستان ها خودنمایی می کنند. این که چقدر این ادعاها می توانند درست باشند، بهانه ای شد تا سراغ یکی از کلینیک هایی که گفته می شود از ماهی درمانی استفاده می کنند ، برویم. رضا هدایتی یکی از فعالان این کلینیک در مورد خاستگاه این ماهی و درست یا غلط بودن خاصیت ماهی درمانی به سلامت آنلاین توضیح می دهد. او ماهی درمانی را بیشتر یک نظافتچی می داند تا درمانگر و همه ادعاها درباره درمان با ماهی را هم رد می کند. او در یک کلینیک مجوزدار و قانونی که برای مقابله با بیماری های صعب العلاج است، کار می کند و یک گوشه این کلینیک هم به «دکتر فیش» اختصاص داده اند که بدون دریافت هزینه، بیمارانشان را هم با این روش آرامبخش آشنا می کنند، اما او معتقد است که هرکسی ادعای درمان با «دکتر فیش» را دارد و بابت آن پول می گیرد، کلاهبرداری می کند. 

 

اگر این ماهی ها همان قدر که در فضای مجازی تبلیغ می شود، بیماری درمان می کنند، پس برای خودشان یک پا ابوعلی سینا هستند.

نه، تمام این تبلیغات دروغ است و صرفا برای جذب مشتری است. اصلا مراکزی که دکتر فیش را تبلیغ می کنند، تایید نمی کنم. 

یعنی هیچ جنبه درمانی ندارند؟ 

این ماهی ها هیچ ربطی به درمان سرطان یا همان طور که گفتید درمان ورم مفصل و ادعاهایی که مطرح می شود، ندارد. بیشتر به عنوان آرام بخش برای بیماران مبتلا به سرطان و همچنین پاکسازی کف پا از سلول های مرده و شاداب شدن پوست از آن ها استفاده می شود که البته به این زودی ها این تغییر اتفاق نمی افتد و شاید پس از هفت، هشت جلسه بتوان تغییرات جزیی مشاهده کرد.

در مورد تاثیر ماهی بر روحیه بیماران سرطانی بگویم که وقتی بیماران به مرکز ما که یک مرکز رادیوتراپی آنکولوژی است، مراجعه می کنند، خب به دلیل بیماری و مشکلات ناشی از آن استرس دارند، برای رفع شدن استرس و در کل به عنوان یک آرام بخش پیشنهاد می کنیم از حوضچه ماهی استفاده کنند. 

تاثیری هم داشته است؟

 خیلی زیاد. روحیه شان شاداب تر می شود و از آن فضای درمانی خارج می شوند. به جرات می توانم بگویم ۹۹ درصد مراجعان با رضایت خاطر از این مرکز رفتند و حتی آن را به دیگران هم معرفی کردند. 

فکر کنم خانم ها علاقه زیادی به این ماهی ها داشته باشند.

شما فکر کنید جایی بحث زیبایی مطرح باشد و خانم ها نروند.( می خندد). البته از این که یک دفعه ۲۰۰، ۳۰۰ ماهی به سمت دست و پای شان بیایند، کمی می ترسند.

هزینه استفاده از این ماهی ها برای بیماران تان چقدر است؟

در کلینیک ما، کاملا رایگان است، اما شنیده ام که بعضی جاها مثل آرایشگاه های زنانه هم در ازای این کار ۵۰ یا ۶۰ هزار تومان هم از مشتری دریافت می کنند. 

این ماهی ها، چطور ماهی هایی هستند؟

این ماهی ها، ماهی های تخصصی هستند و نام علمی شان Garra rufa است که در قنات های تهران و منطقه سلیمانیه که امروزه به عنوان خیابان پیروزی شناخته می شود، زندگی می کردند. البته الان دیگر نشانه ای از آن منطقه وجود ندارد. این ماهی ها را تایلندی ها برای جذب توریست به کشورشان بردند و حالا دوباره به یکی از زادگاه های اصلی خود یعنی ایران برگشته اند. من که یادم نمی آید، اما آن طور که پدرم تعریف می کند، بعضی ها این ماهی ها را زنده زنده می خوردند.

چرا می خوردند؟

در قدیم بعضی افراد تصور می کردند که اگر به بچه هایی که زردی دارند، ماهی بخورانند زردی شان برطرف می شود و برای همین به منطقه سلیمانیه می آمدند.

اندازه ماهی ها چقدر است؟

اندازه یک بند انگشت و تعدادشان در یک آکواریوم گاهی بالای ۲۰۰، ۳۰۰ عدد است، اما تاثیر خوبی روی پاها دارند.

چرا روی پاها؟

خب کف پا به نوعی بازتاب دهنده کل بدن است. ضرباتی که ماهی ها وارد می کنند به نوعی هم کف پا را ماساژ می دهد و هم لایه برداری می کند. خودم تجربه کردم و واقعا حس و حال خوبی داشت. البته قبل از این که فرد پای خود را وارد حوضچه کند، حتما باید پاهایش را با آب خالی بشوید.

چرا؟

این ماهی ها، ماهی های آب شیرین هستند و چون پا عرق می کند و بواسطه تعریق، شوری هم دارد. حالا اگر فردی با همین وضعیت وارد آب شود، تعدادی از ماهی ها هم تلف می شوند. 

چه مدت پا یا دست ها را درون آب قرار داد؟

پنج تا ۱۰ دقیقه.

نمی توان صورت را با این ماهی ها لایه برداری کرد؟

خیر؛  چون ماهی ها از باکتری های کف پا و دست تغذیه می کنند، اگر کسی صورتش را در معرض لایه برداری قرار دهد، باکتری ها وارد بدنش می شوند و ممکن است مشکلاتی برای او ایجاد کند.

 باکتری ها خود ماهی ها را بیمار نمی کنند؟

برای ماهی ها هم ضرر دارد و به همین علت است که هفته ای یک بار دارویی به حوضچه ماهی ها تزریق می شود که هم آب را تصفیه کرده  و باکتری های مضر را حذف می کند و هم تقویت کننده ماهی هاست.

این ماهی ها چقدر عمر می کنند؟

بستگی دارد. اگر خوب از آن ها مراقبت شود در شرایط معمولی تا چهار یا پنج سال هم ممکن است عمر کنند. 

پس با این توضیحات ادعاهای کلینیک های دکتر فیش را تایید نمی کنید؟

خیر درست نیست. اطلاعات خلاف واقع به مردم داده شود و بابت ادعاهایی پول بپردازند که واقعیت ندارند.

نظرات

  • کاکتوس ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ - ۰۳:۴۱
    0 0
    چه کاراااا :)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.