چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴

دستاوردهای سفر به پاکستان از زبان وزیر بهداشت

تفاهم‌نامه بهداشتی، درمانی و دارویی با کشور «عمان» امضا شد

وزیر بهداشت

سلامت آنلاین- وزیربهداشت پس از بازگشت به تهران در جمع بندی و نتایج سفر دو روزه خود به اسلام آباد پایتخت پاکستان گفت: در این سفر، تفاهم نامه بهداشتی، درمانی و دارویی با کشور «عمان» نیز امضا شد.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر سید حسن هاشمی با بیان اینکه نشست کمیته منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت به صورت سالیانه و با حضور وزرای بهداشت کشورهای منطقه و کارشناسان آنها برگزار می شود، گفت: در این نشست ها، معمولا علاوه بر بحث برسر موضوعات فنی، تصمیماتی هم درخصوص ارتقای بهداشت در منطقه گرفته می شود.

وی گفت: شصت و چهارمین نشست وزرای بهداشت منطقه امرو که به ۲۲ کشور مربوط می شود، در اسلام آباد پاکستان برگزار شد.

وزیربهداشت افزود: این نشست به صورت سالیانه و با حضور وزرای بهداشت کشورهای منطقه و کارشناسان آنها برگزار می شود و علاوه بر بحث برسر موضوعات فنی، تصمیماتی هم درخصوص ارتقای بهداشت در منطقه گرفته می شود، به ویژه برای منطقه ما که بعضی نقاط آن آشوب زده است و گرفتاری های زیادی برای مردم بیگناه و غیرنظامی ایجاد کرده است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه برگزاری این نشست ها فرصت خوبی برای تبادل نظر میان کشورها است، گفت: نشست امسال از این جهت که مدیر منطقه جدید توسط وزرای بهداشت کشورهای منطقه انتخاب شده، متفاوت بود و علاوه بر آن، رییس جدید سازمان بهداشت جهانی نیز برای اولین بار بود که در این نشست شرکت می کرد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: دراین نشست در مورد مسائل مختلف منطقه و موفقیت های جمهوری اسلامی ایران صحبت کردیم و در ادامه خواسته های خود را بیان نمودیم که مورد توجه هیئت های شرکت کننده قرار گرفت و به طور ویژه به بحث درمورد مشکلاتی که در کشورهای میانمار، یمن، سوریه و عراق وجود دارد، پرداختیم.

دکتر هاشمی ادامه داد: اینکه مشکلات فنی وجود دارد، غیرقابل کتمان است، اما آنها نیز قول هایی دادند و امیدواریم بتوانیم از تجارب بین المللی حداکثر استفاده را ببریم تا خدمات بهتری به مردم شریف کشورمان ارائه دهیم.

وزیربهداشت بیان کرد: در حاشیه این نشست، با همسایگان ایران در قالب نشستشامل چهار کشور؛ ایران، پاکستان، افغانستان و عراق، به علاوه سازمان جهانی بهداشت است، بحث و تبادل نظر داشتیم و همچنین با وزیربهداشت پاکستان، عمان و رییس سازمان بهداشت جهانی و مدیر منطقه مدیترانه شرقی جلسات مشترکی برگزار کردیم که امیدواریم، ثمرات آن در طی سال جاری هویدا شود.

دکتر هاشمی گفت: ایران به دلیل ظرفیت بالا و کارشناسان ورزیده ای که دارد، همیشه در نشست های منطقه ای مورد توجه است، اما به این معنا نیست که ضعفی وجود ندارد، بلکه همواره درصدد هستیم تا از تجارب دیگران بهره ببریم، تا نقص ها برطرف کنیم.

وزیربهداشت ادامه داد: باید تاکید کنم که خیر و برکت ما برای سایر کشورها بدون صرف هزینه های مالی است و عمده کمک هایمان فکری و فنی است، چراکه میکروب و ویروس مرز جغرافیایی نمی شناسد و چنانچه مشکلی در کشورهای همسایه به وجود بیاید، باید مراقب باشیم تا بعداز مدتی امکان سرایت بیماری به داخل کشورمان ایجاد نشود.

دکتر هاشمی گفت: این نشست که مرکب از وزرای بهداشت کشورهای منطقه است، در سال ۲۰۱۹ در ایران برگزار خواهد شد.

وزیربهداشت توضیح داد: در حاشیه این نشست، تفاهم نامه ای با وزیر بهداشت کشور عمان به امضا رساندیم که در قالب آن، چنانچه بخش خصوصی استقبال کند، مشکلاتی که در مسیر ثبت داروها وجود دارد، برداشته می شود و همچنین برای نیروی کاری که علاقه مند به کار در کشور عمان هستند، تسهیلات لازم فراهم می شود، در عین حال مقرر شد مشوق هایی در عمان برای تهیه و تولید تجهیزات و دارو های ایرانی برای سرمایه گذاری های مشترک گذاشته شود و اگر بخش خصوصی از این فرصت استفاده کند، بازار تمام کشورهای عربی را در اختیار خواهد گرفت.

دکتر هاشمی اظهار کرد: به دلیل اینکه کشور عمان جزو کشورهای است که نیازی به ثبت دارو و تجهیزاتی که در آن کشور با سرمایه گذاری مشترک تولید می شود، در سایر کشورهای عربی نیست بازار خوبی برای بخش خصوصی ما است، قبلا نیز تلاش های بسیاری کردیم، اما متاسفانه توجه شرکت های داخلی ما که عمدتا چیزی بین خصوصی و دولتی هستند، به بازارهای داخل است و تا زمانیکه اینها در چارچوب مرزهای خودمان در داخل رقابت کنند، نه کیفیت محصول شان ارتقا پیدا خواهد کرد و نه بازار مطمئنی خواهند داشت.

وزیربهداشت خاطرنشان کرد: امیدوارم صادرات در دولت جدید وجه همت این دوستان باشد و در مورد اقتصاد مقاومتی از شعار به عمل گرایش پیدا کنند و در عمل ثابت کنند که محصول ما می تواند، ثروت آفرین باشد و در بازارهای بین المللی از نظر کیفیت با رقبای سرسخت رقابت کند.

دکتر هاشمی در پایان تاکید کرد: درمجموع با اینکه سفر به پاکستان کمتر از یک و نیم روز به طول انجامید، مفید بود و حضور ما در مجامع بین المللی وصحبت کردن و نشان دادن دیدگاه های جمهوری اسلامی به خصوص در شرایطی که قدرت های بین المللی سعی در منزوی کردن ما دارند، یک ضرورت است و معتقدم در تمام حوزه ها از جمله حوزه سلامت باید حضور فعالی داشته باشیم که نشست وزرای بهداشت در اسلام آباد پاکستان از این جنس بود و تاحدودی توانستیم انجام وظیفه کنیم.(وبدا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.