دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین انتقاد کرد:

«لایحه حمایت از حقوق معلولان» در کلاف دولت و مجلس

حسن لطفی

سلامت آنلاین- عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار کرد: لایحه بازنگری قانون جامع حمایت از حقوق معلولان قرار بود در مجلس شورای اسلامی بررسی شود، اما پیگیری نکردن سازمان بهزیستی و ترافیک‌ کاری کمیسیون‌های تخصصی مجلس، همچنان موجب معطل ماندن این لایحه شده است، در حالی که به نظرم باید بررسی این لایحه در اولویت قرار بگیرد.

حسن لطفی در گفتگو با سلامت آنلاین ، پیرامون بررسی لایحه بازنگری قانون جامع حمایت از حقوق معلولان که مدتها پیش مسئولان و نمایندگان مجلس قول بررسی مجدد آن را داده بودند، گفت: آخرین بررسی‌ها و نشست‌های کمیسیون مشترک در این مورد به دلیل ترافیک‌ کاری کمیسیون‌های تخصصی مجلس به تعویق افتاده است و قرار شده بود که این رسیدگی دوباره مطرح شود، اما متاسفانه هنوز هم هیچ خبری از بررسی مجدد این لایحه نیست.

وی تاکید کرد: اگر سازمان بهزیستی که عمده امور معلولان کشور را در دست دارد، باجدیت ورود پیدا کرده بود، می توانست این لایحه را در دستور کار کمیسیون اجتماعی قرار دهد و سپس طرح وارد صحن علنی مجلس می شد، اما بحث اینجاست که متولی اصلی کار تاکنون اقدام مهمی برای پیگیری انجام نداده است.

لطفی گفت: تاکنون حتی در کمیسیون اجتماعی مجلس، لایحه بازنگری قانون جامع حمایت از معلولان مطرح هم نشده است، زیرا این کمیسیون، طرح ها و لوایح زیاد از قبل مانده دارد که وقتی برای لایحه بازنگری قانون جامع حمایت از حقوق معلولان باقی نگذاشته است، در حالی که معتقدم باید بررسی این لایحه در اولویت کاری مجلس قرار بگیرد.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در حال حاضر فقط به زبان و تنها با کلمات، از حقوق معلولان حمایت می شود و عملا هیچ کاری برای این گروه جامعه انجام نشده و زندگی حداقلی هم برای معلولان فراهم نشده است. باید در بازنگری قوانین، تحت هر شرایطی که هست، امکانات یک زندگی کم دغدغه برای معلولان درنظر گرفته شود.