شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳

سرما، عامل تشدید درد مفاصل

تسکین درد مفاصل التهاب زانو ارتروز ارتریت روماتوئید

سلامت آنلاین- استئوآرتریت یا آرتروز یکی از بیماری‌های شایع استخوان و مفصل به شمار می‌رود و یکی از شایع‌ترین عوامل تشدید درد در مبتلایان به آن، قرار گرفتن در معرض سرما و رطوبت است.به گزارش سلامت آنلاین، متخصص طب فیزیکی در مورد رابطه سرما با درد مفاصل گفت: به طور طبیعی هیچ فردی با سرما نباید دچار ایجاد درد و مشکل در مفاصل شود، زیرا سرما تنها تشدید کننده این ناراحتی ها است و نباید آن را عاملی در بروز دردهای مفصلی و بیماری های وابسته به آن محسوب کرد.
دکتر علیرضا مقتدری افزود: سرما به طور غیر مستقیم می تواند در شناسایی برخی از مشکلات مفصلی موثر باشد. در فصول سرد به علت انقباض و انبساط ناگهانی عضلات ومفاصل افرادی که دچار مشکلات مفاصل نظیر آرترو، گرفتگی مفصل و یا کوتاهی مادر زادیی تاندون هستند، ناراحتیشان تشدید شده و مشخص می شود که وی دچار یکی از این درگیری ها است.
این متخصص طب فیزیکی ادامه داد: گاهی اوقات جا به جاشدن از محیط گرم به محیط سرد سبب می شود تا سرما روی مفاصل و عضلات اثر گذاشته، تولید درد کند و در واقع عضلات دچار تحریک عصبی می شوند.
وی تاکید کرد: مهم ترین علت درد مفاصل در فصول سرد سال، سرمازدگی و گرفتگی عضلات است. در واقع سرمای شدید باعث می شود بدن فرد از خود انقباض نشان دهد که منجر به بروز دردهایی همچون کمردرد، زانودرد و ... شود. همچنین سرما منجر به درد در سطوح مفصلی می شود، به طوری که می توان گفت بدن نیز در برابر این موضوع عکس العمل نشان می دهد.
مقتدری تصریح کرد: علت دیگر می تواند این باشد که کاهش فشار هوا اجازه می دهد تا مایع به بافت های بدن وارد، به فضای اطراف مفاصل گسترش یافته و باعث افزایش درد شود.
این متخصص طب فیزیکی خاطرنشان کرد: ازجمله دلایل دیگر جهت افزایش درد مفاصل در سرما می توان به افت آستانه درد در آب و هوای سرد اشاره کرد، زیرا معمولا هنگام شدت هوای سرد کمتر احتمال دارد فرد به خارج از خانه رفته و ورزش کند و این عامل بر روی خلق و خوی بیمار تاثیر گذاشته و به تشدید در آرتروز کمک می کند.
او گفت: گرما و سرما هرکدام می توانند درکاهش درد مفاصل نقش موثری را بازی کنند. گرمای موضعی به شل کردن ماهیچه ها کمک می کند، سرد کردن برای کاهش تورم و درد مفصلی موثر است و جابجایی بین درمان گرم و سرد می تواند برای مدیریت درد آرتریت مزایای عالی را ارائه دهد.
مقتدری توصیه کرد: افراد باید مراقب باشند هنگام استفاده از درمان سرد و گرم برای مدیریت درد آرتروز از معرض قرار دادن پوست به دماهای نسبتا شدید خودداری کنند تا آسیب به پوست در اثر آن ایجاد نشود. (ایمنا)