چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶

گفتگوی سلامت آنلاین با یک متخصص زنان به بهانه هفته سلامت بانوان

بیماری‌های زنانه‌ای که با ورزش می‌توان از آنها پیشگیری کرد

ورزش صبحگاهی پیاده روی بانوان

سلامت آنلاین- یک متخصص زنان و زایمان و نازایی و فلوشیپ حاملگی‌های پرخطر گفت: عوارض کم تحرکی در دختران می‌تواند از سنین بلوغ، آثار خود را نشان دهد و زمینه ابتلا به بیماری‌های مختلف را در آنان فراهم سازد، اما با ورزش و تحرک می توان از بروز بسیاری از بیماری های زنانه جلوگیری کرد.

دکتر شیرین نیرومنش در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به هفته ملی سلامت بانوان و نامگذاری امروز با عنوان «زنان پیشگام و الگوی مشارکت خانواده در ورزش همگانی» یادآور شد: امروزه چاقی در جامعه رو به افزایش است و این مساله نگران کننده است. ورزش نکردن دختران در صورتی که با عدم تحرک کافی و رژیم غذایی نامناسب همراه باشد، به افزایش وزن و چاقی منجر می شود که خود می‌تواند منجر به بلوغ زودرس در آنان شود.

وی توضیح داد: ورزش کردن و پیشگیری از ابتلا به چاقی می‌تواند از اختلالات هورمونی در دختران و زنان و بیماری‌های‌پلی‌کیستیک که یکی از عوارض آن قاعدگی بدون تخمک گذاری است و معمولا با علائم قاعدگی نامنظم و تغییرات هورمونی همراه است جلوگیری کند. با فعالیت‌های ورزشی و تحرک کافی می‌توان از ریزش موی ناشی از اختلالات هورمونی نیز جلوگیری کرد.

این متخصص زنان و زایمان و نازایی و فلوشیپ حاملگی‌های پرخطر، گفت: در بسیاری از موارد با ورزش می‌توان از نازایی نیز پیشگیری کرد، به طوری‌که ابتلا به بیماری پلی کیستیک که بیشتر در افراد چاق و کم تحرک دیده می‌شود و احتمال دیابت و فشارخون را نیز بالا می‌برد، در نهایت ممکن است منجر به نازایی ‌شود.

وی درباره درمان افراد مبتلا به پلی‌کیستیک و اختلال در تخمک گذاری، توضیح داد: با تشخیص این بیماری‌ها توسط متخصص زنان، در کنار درمان دارویی و قراردادن برنامه ورزشی مناسب و مداوم و رعایت اصول تغذیه‌ای توصیه شده توسط متخصص تغذیه می‌توان به خانم‌های مبتلا  کمک کرد تا بتوانند به وزن ایده‌آل برسند.

نیرومنش افزود: اما اکثر کسانی که نمی‌توانند سبک زندگی را تغییر دهند و با انجام ورزش به وزن مطلوب برسند، گاهی به مصرف دارو روی می آورند که مصرف همین داروها در در دختران مجرد، ممکن است به اختلال تخمک گذاری بعد از ازدواج و یا ناباروری منجر شود.

به گفته وی، تاثیر داروهای محرک تخمک گذاری در زنان نابارور  باید همراه با کاهش وزن باشد که آن هم از طریق ورزش موثر خواهد بود.

این متخصص زنان و زایمان و نازائی و فلوشیپ حاملگی‌های پرخطر اظهار کرد: ورزش و کاهش وزن همراه با رژیم غذایی مناسب در خانم‌ها می‌تواند به کاهش احتمال سقط جنین و چندقلوزایی کمک کند، به طوری که بارداری در شرایطی که با وزن غیر طبیعی صورت گیرد، احتمال بروز فشارخون، مسمومیت حاملگی و دیابت بارداری نیز بیشتر می شود.

به گفته وی، احتمال این‌که زایمان در افرادی که فعالیت جسمی ندارند و با افزایش وزن باردار می‌شوند از طریق سزارین باشد در مقایسه با سایر افراد بیشتر خواهد بود که به دنبال آن با عوارض عفونت‌های محل عمل نیز مواجه خواهند شد.

وی با اشاره به این‌که معمولا از ۳۵ سالگی روند پوکی استخوان در خیلی از خانم‌ها  شروع می‌شود و از ۵۰ سالگی به بعد به سرعت پیش می‌رود، اظهار کرد: ورزش کردن از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری کرده و همچنین می تواند در خیلی از موارد از بروز سرطان‌های رحم و آندومتر که بیشتر افراد چاق و دیابتی به آن مبتلا می‌شوند،  پیشگیری کند.

این استاد دانشگاه تهران به خانم‌ها توصیه کرد: با برنامه ریزی ورزشی، پیاده روی، تحرک کافی، رژیم غذایی مناسب همراه با مصرف بیشتر سبزی، میوه، لبنیات کم چرب و گوشت سفید از چاقی و عوارض بسیار زیاد آن  جلوگیری کنند تا بروز بیماری‌های زنانه نیز کمتر شود. به خانم‌هایی که قصد بارداری دارند نیز تاکید می شود که با ورزش به وزن طبیعی برسند و سپس اقدام به بارداری کنند.