سه‌شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۱

خراسان رضوی، مقام اول بیماران روانی مجهول‌الهویه کشور

تیمارستان بیمار روانی

سلامت آنلاین- معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: این استان بیشترین شمار بیماران روانی مزمن مجهول‌الهویه کشور را دارد.به گزارش سلامت آنلاین، مسعود فیروزی اظهار کرد: هم اکنون حدود یک سوم بیماران روانی مزمن ساکن در مراکز شبانه روزی این استان فاقد هویت و خانواده مشخص هستند.
وی بیان کرد: اکنون یک هزار بیمار روانی مزمن در ۱۱ مرکز شبانه روزی ویژه این بیماران نگهداری می شوند که ۳۰۰ نفر آنان فاقد هویت و خانواده اند.
وی با اشاره به پرداخت کلیه هزینه های نگهداری این بیماران توسط بهزیستی، افزود: سایر بیماران روانی که دارای خانواده هستند نیز به ازای هر نفر پنج میلیون و ۶۰۰ هزار ریال یارانه نگهداری در مراکز از بهزیستی دریافت می کنند. هزینه نگهداری از یک بیمار روانی مزمن در مرکز شبانه روزی ماهانه ۹ میلیون ریال است.
فیروزی با اشاره به اینکه ویژگی خاص مشهد بخصوص وجود بارگاه رضوی موجب می شود خانواده ها اقدام به رهاسازی بیمار یا معلول خود در این شهر و یا حرم کنند، افزود: بعضا فشار زیاد روحی- روانی و مالی به خانواده های دارای سالمند، بیمار روانی و معلول و البته ناآگاهی آنان از نحوه نگهداری راحت و صحیح این افراد موجب می شود با امید به شفا و یا شفاعت حضرت رضا(ع) معلول و سالمند خود را در مشهد رها کنند.
وی بیان کرد: کلیه افراد دچار این مشکلات که فاقد هویت هستند پس از شناسایی در سطح شهر و یا حرم رضوی تحویل سازمان بهزیستی می شوند. (ایرنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.