شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۳

تاکید یک عضو شورای عالی نظام پزشکی در گفتگو با سلامت آنلاین:

پزشک خانواده‌ بیکار در کشور وجود ندارد

خانه بهداشت روستایی معاینه ویزیت فشار خون

سلامت آنلاین- یک عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور در واکنش به انتشار خبر بیکاری ۴۰ هزار پزشک عمومی در سطح کشور گفت: هیچ پزشک خانواده ای نیست که بیکار باشد و همه آن ها به نوعی در مشاغل مرتبط یا غیر مرتبط با حوزه سلامت، مشغول به کار هستند. بنابراین هر پزشکی که اراده کند، می تواند شاغل باشد، مگر اینکه خودش نخواهد کار کند.

دکتر فرزاد فرقان در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: در صورتی که نظام ارجاع و پزشک خانواده به طور کامل اجرا شود، همه پزشکان در حوزه کاری و تخصص خود خدمت رسانی خواهند کرد.

وی یادآور شد: این که برخی اعلام کرده اند چند هزار پزشک خانواده بیکار  در کشور وجود دارد، سوال این جاست که این خبر را بر چه اساسی اعلام کرده اند؟ اگر پزشک خانواده ای در حال تحصیل برای دوران رزیدنتی اش باشد، آیا این پزشک بیکار است؟ معلوم است که بیکار نیست، چرا که در حال درس خواندن است.

وی ادامه داد: اتفاقا برخلاف آنچه که اعلام شده است، هم اکنون درمانگاه ها در زمینه دسترسی به پزشک خانواده با کمبود مواجه هستند و پزشکی تنها شغلی است که در آن بیکاری وجود ندارد. 

این عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور اظهار کرد: آموزش و تربیت پزشکان از جمله پزشکان خانواده هزینه بر است. از این رو باید بهترین استفاده را از آن ها کرد، زیرا خدمت موثر در اختیار جامعه قرار می دهند که توسعه پایدار را به همراه دارد. 

وی در مورد راهکارهای استفاده بهینه از پزشکان خانواده بیان کرد: هر خانواده ایرانی باید یک پزشک خانواده داشته باشد، نه این که مثلا برای یک کمر درد ساده که شاید با مراجعه به پزشک خانواده قابل درمان باشد به چند متخصص مراجعه کنند. به همین دلیل باید بسته خدمتی با تعرفه مناسب بین المللی در قالب کتاب ارزش های نسبی خدمات سلامت برای پزشکان خانواده تعریف کنیم تا در قالب نظام ارجاع، سطح بندی خدمات درمانی و با لحاظ کردن راهنمای بالینی در خدمت نظامت سلامت باشند.

فرقان خاطرنشان کرد: هر ۱۵۰۰ بیمار به یک پزشک خانواده نیاز دارند. با اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده، ۵۰ هزار پزشک خانواده به راحتی پاسخگوی نیاز ۷۰ میلیون ایرانی خواهند بود و دیگر هیچ ایرانی بدون مراجعه به سطح یک یا همان پزشک خانواده به سطوح تخصصی و فوق تخصصی مراجعه نخواهد کرد که در این صورت از تحمیل هزینه های اضافی به نظام سلامت نیز جلوگیری خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.