دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳

تشخیص بیماری با نگاه کردن به چشم‌ها

عروق خونی چشم قرمزی چشم ابرو پلک بینایی

سلامت آنلاین- با بررسی و معاینه تخم چشم می‌توان نشانه‌های ابتلا به بیماری‌هایی همچون دیابت، سوء تغذیه، مشکلات قلبی-عروقی، و حتی آسیب به اعصاب را تشخیص داد.به گزارش سلامت آنلاین، دانشمندان می‌گویند یک سوم تمام سندورم‌های ژنتیک شناخته شده می‌توانند بر چشم‌های شما اثر منفی بگذارند؛ بنابراین چه بسا پزشکان بتوانند با نگاه کردن به چشم‌ها از وضعیت سلامت شما باخبر شوند.
می‌توان فهرست بلندبالایی از اختلال‌های دستگاه‌های مختلف بدن، یعنی بیماری‌هایی که بر کل بدن اثر منفی می‌گذارند تهیه کرد که چشم پزشکها بر اساس آن و آزمایشی ساده می‌توانند تمام موارد آن را شناسایی کنند.
 به عبارت دقیق تر، تخم چشم می‌تواند نشانه‌های دیابت، سوء تغذیه، بیماری قلبی عروقی و آسیب به اعصاب رااز خود بروز دهد. اما در آزمایش چشم، چه چیزهایی برای چشم پزشک‌ها نشانه است؟
اگر رگ‌های خونی چشم، شکل یا رنگ غیر معمولی داشته باشد می‌تواند نشانه بیماری قلبی عروقی مانند فشار خون بالا باشد. چشم پزشک‌ها حتی می‌توانند سلول‌های خونی قرمز رنگی را کهدر داخل مویرگ‌های چشم در جریان است ببینند.
استرس نیز عامل بسیار اثرگذار دیگر بر چشم‌ها در کنار سایر اندام‌های بدن است. اضطراب کاری می‌کند که سلول‌های پشت چشم از خود مایع ترشح کنند مثل داشتن تاول در شبکیه چشم. وقتی این اختلال ظاهراً دردناک را داشته باشید:
زیر چشم شما یک هاله قهوه‌ای رنگ مردمک چشم را احاطه می‌کند، این اختلال را چسبندگی خلفی عنبیه می‌گویند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بخش رنگی چشم یعنی عنبیه به عدسی چشم‌ها که در مردمک قرار دارد می‌چسبد. وقتی این اتفاق بیفتد یعنی جایی از بدن دچار تورم و التهاب است. (میزان)