دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۷

ساخت نوعی کیت خانگی برای تشخیص زودهنگام آندومتریوز

آندومتریوز چسبندگی اندام تناسلی زنان

سلامت آنلاین- محققان موفق به توسعه یک کیت تشخیص خانگی شده‌اند که افراد را قادر می‌سازد بدون انجام عمل جراحی و سال‌ها قبل از مشاهده علایم اولیه، آندومتریوز (رشد بافت رحمی درخارج از رحم) را تشخیص دهند.به گزارش سلامت آنلانی، مدیکال ساینس نوشت: پوشش مخاط رحم اندومتر (Endometrium) نام دارد. زمانی که این بافت در هر جایی به غیر از رحم پدیدار شود، به آن بیماری اندومتریوز گفته می شود. به زبان ساده آندومتریوز به عارضه ای گفته می شود که در آن بافت داخلی رحم که آندومتر نام دارد، جایی خارج از رحم رشد می کند.
شایعترین محل این عارضه ناحیه لگن و تخمدان است. این بیماری طیف وسیعی از علائم را به همراه دارد و متاسفانه در برخی موارد نیز فاقد هرگونه علامتی است و بیمار سال‌ها بعد از شرایط خود آگاه می‌شود.
محققان برای حل این مشکل و تشخیص زودهنگام بیماری یک کیت خانگی ساخته‌اند که با استفاده از یک ماده ژنتیکی به نام microRNA که در مخاط بدن وجود دارد، قادر به تشخیص بیماری است. این تست می‌تواند جایگزین جراحی تشخیص لاپاراسکوپی باشد.
بر اساس گزارش مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های امریکا، در این کشور ۱۱ درصد زنان، یعنی حدود شش میلیون نفر، به این عارضه مبتلا هستند و سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی، شایع ترین سن ابتلا محسوب می شود. بر اساس آمار حدود ۱۷۶ میلیون نفر در سراسر جهان به این عارضه مبتلا هستند. معمولا تشخیص این بیماری هشت سال طول می‌کشد.
قاعدگی دردناک مهمترین علامت این عارضه است که اغلب نادیده گرفته می شود. خونریزی یا لکه بینی بین دو عادت ماهانه و مشکلات باروری و گوارشی از دیگر علایم این عارضه هستند. (ایرنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.