دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱

درخواست سخنگوی وزارت بهداشت از رسانه ها:

اخبار مربوط به «خودکشی» را بزرگنمایی نکنید

ایرج حریرچی

سلامت آنلاین- سخنگوی وزارت بهداشت از رسانه ها درخواست کرد که به دلایل علمی از بزرگ نمایی اخبار خودکشی مثل اخبار حوادث ناشی از بازی چالش نهنگ آبی خودداری کرده و بیشتر روی بحث پیشگیری تمرکز کنند.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری امروز خود افزود: در همین راستا، کارگروهی مشتمل بر روانشناس، روانپزشک، متخصص اجتماعی، متخصص روابط بین الملل و متخصصان حوزه رسانه تشکیل شده تا در مورد خودکشی، رفتارهای خشونت آمیز و آسیب های ناشی از آن بحث و تبادل نظر کنیم. 

حریرچی با اشاره به این که متاسفانه برخی رسانه های کشور با بحث چالش نهنگ آبی به عنوان یک موضوع جالب برخورد می کنند، افزود: درست نیست برخی رسانه ها مطالب مربوط به خودکشی را با تیترهای درشت و جذاب بزنند تا مخاطب جذب کنند، چرا که انتشار این مطالب باعث قبح زدایی در جامعه و آموزش منفی به دیگران می شود.

وی با بیان این که افراد مبتلا به افسردگی عمیق بیش از سایر افراد، مستعد خودکشی هستند، ادامه داد: گاهی مباحث مربوط به خودکشی را به عنوان موردی معمولی مطرح می کنیم که همین مساله باعث افزایش خودکشی در سطح جامعه می شود. بر اساس اطلاعات به دست آمده در برخی کشورها، انتشار اخبار  مربوط به خودکشی در رسانه های مختلف، میزان خودکشی را به مدت یک هفته تا ۱۰ درصد افزایش می دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که خبرنگاران قبل از درج مطالب مربوط به خودکشی از وقوع آن باید اطمینان حاصل کنند، اظهار کرد: پس از کسب اطمینان نیز از بزرگنمایی حادثه خودداری کرده و مثلا نگویند بحثی مثل خودکشی در جامعه اپیدمی پیدا کرده است.

قائم مقام وزیر بهداشت با تاکید بر این که اگر قرار است اخبار مربوط به خودکشی را منعکس کنیم، نباید در جهت جذب مخاطب یا افزایش بازدیدکنندگان کانال های تلگرامی باشد، تاکید کرد: این نکته بخصوص در مورد حوادث نویسان که این گونه حوادث را با آب و تاب بیشتری منعکس می دهند، بیشتر صدق می کند و حامیان خودکشی را افزایش می دهد.

حریرچی گفت: در برخی از کشورها از چاپ عکس فرد خودکشی کننده در صفحه اول خودداری می کنند، اما برخی خبرنگاران رسانه ها با موضع بسیار احساسی در مورد خودکشی فرد صحبت می کنند، در حالی که خبرنگاران باید با بازماندگان این حوادث ناگوار همدردی کنند.  به خبرنگاران توصیه می کنیم تا از پوشش احساسی اخبار خودداری کرده و از چاپ عکس فرد خودکشی کننده خودداری کنند. 

وی تصریح کرد: مهم تر از انتشار اخبار مربوط به خودکشی این است که روش های پیشگیری را آموزش دهیم و از کارشناسان سلامت دعوت به عمل آوریم تا در مورد عواقب و آثار سوء آن توضیح دهند. ​

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.