دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۷

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور خبر داد:

نگهداری ۱۵ هزار سالمند در مراکز شبانه‌روزی

سالمند تنهایی انتظار

سلامت آنلاین- رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور گفت: حدود ۱۵ هزار سالمند در ۲۵۰ مرکز شبانه روزی سالمندان سراسر کشور نگهداری می شوند.

به گزارش سلامت آنلاین، محسن سلمان نژاد، این شمار سالمند نگهداری شده در مراکز یاد شده را« زیاد» ارزیابی نکرد و دلیل آن را اینگونه بیان کرد: طبق آمار اگر حداکثر تعداد سالمندان در مراکز شبانه روزی نگهداری سالمندان، ۲۰ هزارتن درنظر گرفته شود، باز هم مجموع سالمندان نگهداری شده در مراکز بهزیستی، حدود دو صدم درصد از کل جمعیت سالمندان (هفت میلیون نفر) می شود که عدد بالایی نیست.

وی تصریح کرد: از بین سالمندانی که در مراکز بهزیستی، نگهداری می شوند ، بخشی از آنان مرفه هستند به این معنا که این سالمندان ، تمکن مالی دارند اما فرزندان آنان خارج از کشور هستند و خودشان از آنجا که از نظر جسمی ضعیف شده اند باید به خانه های سالمندان بروند .

سلمان نژاد به گروهی از سالمندان با عنوان « سالمندان مجهول» هم اشاره کرد و گفت: بخش بیشتری از سالمندان ، ضعیف تر هستند و به آنها مجهول گفته می شود به آن معنا که کسی را ندارند .

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور اظهار کرد: تعدادی از سالمندان در مراکز بهزیستی، افرادی هستند که توسط شهرداری و دادگستری به این مراکز معرفی می شوند؛ تعدادی هم به آلزایمر مبتلا هستند.

سلمان نژاد افزود: وقتی تعداد سالمندان افزایش می یابد، تعداد سالمندان مجهول یعنی سالمندانی که کسی را ندارند، نیز افزایش می یابد.

وی در عین حال اضافه کرد: با این وجود، فرهنگ ما اجازه نمی دهد که مردم، سالمند را حتی در بدترین حالت هم رها کنند. اینگونه موارد خیلی کم پیش می آید اما متاسفانه وجود دارد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا تعداد سالمندان رها شده، زیاد شده است، گفت: اینکه تعداد اینگونه سالمندان افزایش یابد، یک روند طبیعی است اگر قبلا پنج نفر بودند ، در حال حاضر هفت نفر شده اند و انتظار نداریم که بگوییم تعداد آنان کاهش یافته است.

سلمان نژاد خاطرنشان کرد: به هر حال سالمندانی هستند که مبتلا به آلزایمرند و از سوی دیگر خانواده ضعیفی دارند و خانواده ها آنان را ترک کرده اند. این گروه از سالمندان به ناچار توسط دستگاه های دولتی وارد مراکز شبانه روزی می شوند.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: برای خانه های سالمندان پشت نوبتی نداریم و خانه های سالمندانی می شناسم که تخت خالی نیز دارند.

به گفته سلمان نژاد، در حال حاضر، ۲۸ / ۹ درصد جمعیت کشور معادل هفت میلیون و ۴۵۰ هزار تن سالمند هستند.

وی یادآور شد: براساس تعریف سازمان جهانی بهداشت، افراد بیشتر از ۶۰ سال، سالمند محسوب می شوند.(ایرنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.