یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸

لاغری با بروز یائسگی زودهنگام در زنان مرتبط است

خستگی ناراحتی افسردگی زن افسرده یائسگی زودهنگام نگرانی

سلامت آنلاین- زنانی که در سن جوانی یا اواسط دهه ۳۰ زندگی خود بیش از حد لاغرند، بیشتر از دیگر زنان لاغر یا دارای وزن عادی در معرض ابتلا به یائسگی زودهنگام قرار دارند.به گزارش سلامت آنلاین، یائسگی زودهنگام به معنای وقوع یائسگی به شکل طبیعی قبل از سن ۴۵ سالگی است که با ریسک بالای بیماری قلبی-عروقی و سایر مشکلات سلامت نظیر زوال شناختی، پوکی استخوان و مرگ زودهنگام مرتبط است.
نتایج محققان دانشگاه پزشکی ماساچوست نشان می دهد زنانی که در هر سنی بیش از اندازه لاغر هستند، یعنی شاخص توده بدنی (BMI) کمتر از ۱۸/۵، در معرض ریسک بالای یائسگی زودهنگام در مقایسه با زنان لاغر یا دارای وزن نرمال، یعنی BMI بین ۱۸/۵ تا ۲۲/۴، هستند.
زنان دارای اضافه وزن با BMI بین ۲۵ تا ۲۹/۹ در مقایسه با زنان با وزن عادی، ۲۱ تا ۳۰ درصد کمتر در معرض ریسک یائسگی زودهنگام قرار دارند.
همچنین زنان با وزن بیش از حد پایین در سن ۱۸ سالگی که شاخص توده بدنیشان کمتر از ۱۷/۵ باشد ۵۰ درصد بیشتر در معرض یائسگی زودهنگام قرار دارند.
زنان با BMI پایین تر از ۱۸/۵ در سن ۳۵ سالگی، ۵۹ درصد بیشتر در معرض یائسگی زودهنگام هستند.
کاتلین سگدا، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «یافته های ما نشان می دهد وزن بیش از اندازه پایین بر زمان یائسگی تاثیر دارد و این مسئله توسط ۱۰ درصد زنان تجربه می شود.»
در این مطالعه، محققان حدود ۸۰ هزار زن بین سنین ۲۵ تا ۴۲ سال را بررسی کردند. (مهر)