سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۷

یک تولیدکننده کیت‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی در گفتگو با سلامت آنلاین هشدار داد:

خطر تعطیلی آزمایشگاه‌های پزشکی به دلیل انباشت بدهی بیمه‌ها

آزمایشگاه تحقیقات پزشکی

سلامت آنلاین- یک تولیدکننده کیت‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی گفت: افزایش هزینه‌ آزمایشگاه‌ها و عدم پایبندی سازمان‌های بیمه‌گر به تعهدات خود، باعث شده است آزمایشگاه‌هایی که سرمایه کمتری داشتند، نتوانند ادامه کار بدهند و خطر تعطیلی همچنان سایر آزمایشگاه ها را تهدید می‌کند.

دکتر محمد جواد رسایی در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به اینکه برخی آزمایشگاه‌ها نفس‌های آخر خود را می‌کشند، گفت: طی چند سال اخیر، تعرفه‌های آزمایشگاهی نسبت به هزینه‌های آزمایشگاه و نرخ تورم افزایش چشمگیری نداشته است. از طرفی نتیجه تاسیس آزمایشگاه‌های زیاد، کم شدن تعداد نمونه‌های مراجعه کننده شده است. یعنی درحالی‌که یک آزمایشگاه حداقل باید ۳۰ تا ۳۵ نمونه در روز داشته باشد تا بتواند هزینه‌های خود را تامین کند، اما در وضعیت کنونی، معمولا آزمایشگاه‌هایی با سرمایه کمتر دیگر قادر نیستند با تیراژ مناسب کار کنند.

مدیر گروه بیوشیمی بالینی دانشگاه تربیت‌مدرس با بیان اینکه بسیاری از مطالبات آزمایشگاهیان با دو سال تاخیر از سوی بیمه های درمانی پرداخت می شود، افزود: علاوه بر آزمایشگاه‌ها، تولیدکنندگان کیت‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی نیز از عدم پایبندی سازمان‌های بیمه گر رنج می‌برند. بسته شدن آزمایشگاه‌های کوچک به دلیل افزایش قیمت محصولات آزمایشگاهی نیست، بلکه محصول بدعهدی بیمه هاست.

این استاد دانشگاه یادآور شد: افزایش قیمت دلار بر نهادهای تولیدکننده تجهیزات پزشکی اثر می گذارد، زیرا مواد اولیه مورد استفاده، اغلب وارداتی بوده و با ارز خریداری می‌شود. مثلا آنتی بادی و آنتی ژن موجود در کیت‌های آزمایشگاهی تولید خارج هستند و با نوسان قیمت ارز، قیمت این کیت ها نیز افزایش پیدا می کند. 

رسایی افزایش شش برابری مواد اولیه و هزینه‌های تولید را عامل افزایش قیمت کیت‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی دانست و تاکید کرد: این روزها شاهد تعطیل شدن برخی آزمایشگاه‌هایی هستیم که توسط فارغ التحصیلان جدید راه‌اندازی شده‌اند، زیرا همچون آزمایشگاه های بزرگ و باسابقه، نمی توانند در برابر تاخیر طولانی بیمه ها در عمل به تعهدات خود، دوام بیاورند.