یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱

تاکید یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین:

بخشنامه بیمه سلامت از هدر رفت میلیاردها تومان جلوگیری می‌کند

سیامک مره صدق

سلامت آنلاین- یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خصوص بخشنامه اخیر سازمان بیمه سلامت مبنی بر این که دارندگان دفترچه بیمه همگانی فقط باید از بخش دولتی و دانشگاهی خدمات دریافت کنند، گفت: ارائه دفترچه بیمه رایگان به تمام بیمه شدگان، میلیاردها تومان منابع بیمه سلامت را به هدر داده است که برای جلوگیری از هدر رفت این منابع، بخشنامه بیمه سلامت کاملا قانونی است و باید اجرا شود.

دکتر سیامک مره صدق در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: طرح تحول سلامت شرایطی را برای اقشار محروم جامعه که توان پرداخت هزینه های درمانی را ندارند، فراهم کرد تا بتوانند به راحتی به خدمات درمانی دسترسی داشته باشند، اما به این معنی نیست که هر کسی حتی با وجود تمکن مالی از دفترچه رایگان درمانی استفاده کند. بسیاری از کسانی که هم اکنون از دفترچه بیمه همگانی استفاده می کنند، افرادی هستند که توان مالی مطلوبی دارند و خود می توانند هزینه های درمانی شان را بپردازند.

وی اظهار کرد: افرادی که توان مالی خوبی دارند، باید با پرداخت حق بیمه از بخش خصوصی خرید خدمت کنند و اصلا منصفانه نیست کسی که وضعیت مالی خوبی دارد، مثل اقشار محروم جامعه از خدمات دفترچه بیمه همگانی استفاده کرده و به هر متخصصی که مایل بود مراجعه کند.

نماینده اقلیت کلیمیان در مجلس ادامه داد: همین مراجعه های بی حساب و کتاب هزینه سنگینی به نظام سلامت تحمیل کرده که باید به نوعی مدیریت شود و بخشنامه بیمه سلامت نیز در همین راستاست.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر این که نه تنها در ایران بلکه در هیچ جای دنیا نمی توان به طور مداوم منابع به نظام سلامت تزریق کرد، تصریح کرد: اگر کل بودجه نفت را  به نظام درمان تزریق کنیم، باز هم کافی نیست و بنابراین باید مدیریت هزینه ها اعمال شود.

مره صدق بیان کرد: معتقدم، جریانی که بر علیه بخشنامه بیمه سلامت راه افتاده، عمدتا از سوی افراد مرفهی است که از این پس نمی توانند چون گذشته از خدمات رایگان بیمه سلامت استفاده کنند. 

وی تصریح کرد: در کنار اجرای بخشنامه بیمه سلامت، باید نظام ارجاع، پزشک خانواده و پرونده الکترونیک نیز اجرایی شود.