یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۳

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین:

نباید سازمان بیمه سلامت را بخاطر اجرای قانون، شماتت کرد

بهروز بنیادی

سلامت آنلاین- یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به ابلاغیه اخیر سازمان بیمه سلامت مبنی بر این که طبق مصوبه مجلس و هیات وزیران، از این پس دارندگان دفترچه بیمه همگانی باید فقط از بخش دولتی و دانشگاهی خدمات دریافت کنند، بر قانونی بودن بخشنامه بیمه سلامت تاکید کرد و گفت: نباید سازمان بیمه سلامت را به‌خاطر اجرای قانون، شماتت کرد.

دکتر بهروز بنیادی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: این قانون در برنامه پنجم توسعه نیز پیش بینی شده بود، اما متاسفانه اجرایی نشد و ۱۱ میلیون نفر برای دریافت دفترچه بیمه رایگان همگانی ثبت نام کردند، در حالی که فقط اقشار محروم که توان مالی مناسبی ندارند، استحقاق بهره مندی از این خدمات بیمه سلامت را دارند.

وی اظهار کرد: یک درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۱۰ درصد هدفمندی یارانه ها در راستای کمک به اقشار محرومی در نظر گرفته شده بود که نمی توانستند هزینه های درمانی خود را بپردازند، اما شرایطی به وجود آمد که بسیاری اقدام به ثبت نام در بیمه همگانی رایگان کردند و ناگهان حجم وسیعی از مردم که در میان آن ها افراد مرفه نیز بودند، از خدمات رایگان استفاده کردند.

وی با تاکید بر این که هدف ابلاغیه سازمان بیمه سلامت، شناسایی محرومان واقعی است، ادامه داد: چندی پیش نیز مدیر عامل سازمان بیمه سلامت اعلام کرد که با استفاده از برخی روش ها می توان افراد آسیب پذیر را از توانگر شناسایی کرد تا کسانی که حق شان است از دفترچه همگانی رایگان استفاده کنند و سایر افراد، حق بیمه بپردازند.

نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد و بردسکن در مجلس با اشاره به این که استثنائاتی برای بیمه شدگان در نظرگرفته شده است، اظهار کرد: البته بخشنامه بیمه سلامت قرار نیست یک دفعه اجرایی شود و مقرر است دانشگاه های علوم پزشکی هر استانی، شرایط زیر ساخت ها و امکانات درمانی منطقه خود را بررسی کند. بنابراین در صورتی که زیر ساخت های ضروری درمان دولتی در یک منطقه وجود نداشت، در این صورت بیمه شدگان دفترچه بیمه همگانی همچنان می توانند از بخش خصوصی نیز خرید خدمت کنند.