دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین خبر داد:

خیز مجلس برای افزایش مالیات کالاهای آسیب‌رسان سلامت در بودجه ۹۷

علی نوبخت

سلامت آنلاین- رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: هفته گذشته جلسه ای با حضور اعضای کمیسیون بهداشت مجلس، اعضای کمیسیون برنامه و بودجه، وزیر بهداشت و مقامات ارشد سازمان برنامه و بودجه برگزار شد و در این جلسه برای افزایش مالیات کالاهای آسیب رسان سلامت، هم قسم شدیم تا هم دولت آن را مدنظر قرار دهد و هم مالیات مناسبی برای کالاهای آسیب رسان در بودجه سال ۹۷ تعریف شود.

دکتر علی نوبخت حقیقی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: در صورتی که دوستان همکاری های لازم را انجام دهند، تمام تلاش مان را به کار خواهیم بست تا مالیات خوبی برای کالاهای آسیب رسان در نظر گرفته شود تا بخشی از هزینه های آن صرف درمان همان کسانی شود که اقدام به مصرف کالاهای آسیب رسان بویژه دخانیات می کنند. 

وی با تاکید بر این که باید سواد سلامت مردم افزایش پیدا کند، ادامه داد: آگاهی دادن در مورد خطرات مصرف بیش از حد برخی مواد غذایی و افزایش سطح سواد سلامت مردم، نقش ارزنده ای در ارتقای سلامت آن ها دارد و باید تلاش کنیم تا با انجام اقداماتی، مصرف دخانیات و میزان ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت و فشار خون را کاهش دهیم.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس همچنین با اشاره به این که برای رهایی نظام سلامت از تنگنای مالی باید صرفه جویی و تامین منابع پایدار را در راس امور قرار دهیم، اظهار کرد: برای انجام صرفه جویی چند راه وجود دارد. طبق مواد ۷۰ تا ۷۴ برنامه ششم توسعه، باید نظام ارجاع، راهنمای بالینی، پزشک خانواده، پرونده الکترونیک و خرید راهبردی اجرایی شده و فارماکوپه دارویی نیز رعایت شود و پزشکان در محدوده تعیین شده اقدام به تجویز دارو کنند. 

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآور شد: تجربه جهانی نشان داده است که با یکسری منابع مشخص و تعریف شده می توان سیستم  سلامت را اداره کرد.

نوبخت حقیقی با بیان این که منابع نظام سلامت محدود است، خاطرنشان کرد: مسئولان وزارت بهداشت، تمام اهتمام و برنامه ریزی ها خود را بر اجرای برنامه ششم توسعه متمرکز کرده اند تا منابع نظام سلامت هدر نرود.