دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰

تاکید یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین:

بخشنامه بیمه سلامت، منطقی و نشانه احترام به قانون است

حسین‌علی شهریاری

سلامت آنلاین- یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به بخشنامه اخیر سازمان بیمه سلامت مبنی بر این که دارندگان دفترچه بیمه همگانی از این پس برای دریافت خدمات باید به بخش دولتی و دانشگاهی مراجعه کنند، تصریح کرد: بخشنامه بیمه سلامت به جهت آن که در لایحه دولت و فصل بودجه آمده، کاملا منطقی و نشانه احترام به قانون است و نمی‌توان آن را نقض کرد.

دکتر حسینعلی شهریاری در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: بیش از ۹۰ درصد کسانی که از دفترچه بیمه همگانی استفاده می کنند، افرادی هستند که توان پرداخت فرانشیز بخش خصوصی را ندارند و ناچارند از بخش دولتی و دانشگاهی استفاده کنند، در صورتی که اگر از وسع مالی مناسبی برخوردار بودند، با پرداخت ۲۰ هزار تومان حق بیمه، دفترچه بیمه خود را تعویض می کردند.

وی با بیان این که چند درصد باقیمانده از بیمه شدگان بیمه سلامت می توانند با پرداخت حق بیمه از خدمات بخش خصوصی استفاده کنند، ادامه داد: در این صورت هدف عمده طرح تحول سلامت که رسیدگی کامل به بهداشت و درمان اقشار مستضعف است، عملیاتی می شود.

نماینده مردم زاهدان در مجلس در واکنش به برخی جوسازی ها در خصوص بخشنامه بیمه سلامت اظهار کرد: برخی می گویند بیمه سلامت با این بخشنامه قصد دارد از ارائه خدمت شانه خالی کند، در حالی که این طور نیست، زیرا یکی از افتخارات دکتر روحانی این است که اعلام کرد در جریان طرح تحول سلامت ۱۱ میلیون حاشیه نشین بیمه شدند و بنابراین به سادگی اجازه نمی دهد طرحی به این مهمی بازیچه عده ای خاص شود.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان کرد: هم اکنون بهترین متخصصان و پزشکان در بیمارستان های دولتی حضور دارند و خدمت ارائه می کنند و به همین دلیل مردم نباید نگران دریافت خدمات در بخش دولتی باشند.

شهریاری همچنین در خصوص تامین منابع پایدار نظام سلامت خاطرنشان کرد: اگر  برای خرده فروشان سیگار مالیات تعیین شود، از درآمد آن حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان منابع به دست می آید که علاوه بر این که کاهش قاچاق سیگار را به همراه دارد، مانع از گرایش جوانان به مصرف سیگار نیز می شود.

وی تصریح کرد: آمارهای جهانی نشان می دهد هر جا مالیات سیگار افزایش پیدا کند، در همان نقطه مصرف دخانیات کاهش پیدا خواهد کرد که البته در ایران نیز می توانست اینگونه باشد، اما متاسفانه انجام برخی لابی گری ها در مجلس و دولت مانع از افزایش مالیات بر سیگار شده است که امیدواریم با ارائه لایحه ای سوی دولت و اقدام موثر مجلس، مالیات بر دخانیات افزایش پیدا کند.