سه‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸

یک مقام مسئول سازمان نظام پزشکی در گفتگو با سلامت آنلاین خبر داد:

اعلام حکم دادگاه کیفری بررسی پرونده مرحوم کیارستمی تا یک ماه دیگر

کیارستمی

سلامت آنلاین- رئیس دادگاه بدوی سازمان نظام پزشکی در خصوص آخرین وضعیت پرونده مرحوم عباس کیارستمی، کارگردان فقید ایرانی گفت: خانواده این کارگردان علاوه بر نظام پزشکی، در قوه قضاییه نیز شکایت مشابهی مطرح کرده‌اند که تا یک ماه دیگر حکم قطعی این دادگاه کیفری نیز صادر خواهد شد.

دکتر ایرج خسرونیا در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: پرونده پزشک خاطی در سازمان نظام پزشکی مطرح شد که حدود ۳۰ پزشک متخصص بر روند بررسی آن نظارت داشتند و میزان قصور نیز تعیین شد، اما در ادامه خانواده این کارگردان فقید اقدام به طرح شکایت مشابهی در قوه قضاییه کردند. 

رئیس دادگاه بدوی سازمان نظام پزشکی در خصوص نتیجه دادگاه کیفری بیان کرد: به نظر نمی آید حکم صادر شده برای پزشک خاطی حبس باشد و با پرداخت مبلغی به خانواده مرحوم کیارستمی، مساله فیصله پیدا می کند.

وی در مورد علت تشکیل پرونده مجدد در قوه قضاییه اظهار کرد: دادگاه نظام پزشکی یک دادگاه انتظامی است و به همین دلیل، دیه ای از  طریق این دادگاه به خانواده آن مرحوم تعلق نمی گیرد، اما دادگاه کیفری ممکن است پزشک را به پرداخت مبالغی به خانواده مرحوم کیارستمی محکوم کند.

البته خانم کیارستمی، به صراحتاعلام کرده اند که به هیچ وجه دنبال دیه نیستند و فقط به دنبال روش شدن موضوع و ارائه گزارشی کامل از پرونده پزشکی هستند.

مرحوم عباس کیارستمی، کارگردان شهیر ایرانی ۱۴ تیرماه سال گذشته پس از مدت ها بستری در یکی از بیمارستان های خصوصی تهران برای ادامه درمان به فرانسه اعزام شد، اما در یکی از بیمارستان های این کشور فوت کرد. پس از آن وزیر بهداشت، دستور پیگیری سریع پرونده را داد و هیات انتظامی سازمان نظام پزشکی، مسئولیت رسیدگی به پرونده را به عهده گرفت و پس از چند ماه بررسی، قصور پزشکی در برخی فرآیندهای درمانی اثبات شد، اما همچنان این پرونده مفتوح است و این بار، خانواده مرحوم کیارستمی در دادگاه کیفری زیرنظر قوه قضاییه، پرونده شکایت را باز کردند.