چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۳

انتقاد تند یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین:

مافیای خودروسازان ایرانی، سلامت مردم را نشانه رفته‌اند

محمد رضا منصوری

سلامت آنلاین- یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: متاسفانه مافیای خودروسازان ایرانی و بخصوص شرکت سایپا، اجازه نمی دهد خودروسازان خارجی در کشور حضور پیدا کنند و به همین دلیل، خودروهای بی کیفیت و فرسوده که قاتل سلامت مردم است، همچنان در شهرها جولان می دهد.

محمد رضا منصوری در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: در صورت ادامه این کارشکنی ها، طرح تحقیق و تفحص از خودروسازان و استیضاح وزیر صنعت به طور جدی در مجلس کلید خواهد خورد، زیرا نباید سلامت مردم، قربانی سودجویی عده ای خاص شود.

این نماینده مجلس با اشاره به این که قرارداد بین المللی با کارخانه خودروسازی «رنو» به امضای وزیر صنعت و ۱۰۰ نماینده مجلس رسیده است، افزود: مافیایی در خودروسازی ایران وجود دارد که بسیار پیچیده است و  با سنگ اندازی اجازه نمی دهد فصل جدیدی در خودروسازی در کشور باز شود تا زمینه رقابت میان خودروسازان برای تولید خودروی با کیفیت و ایمن فراهم شود.

وی ادامه داد: اگر شرایط مناسب برای حضور خودروسازان خارجی در کشور فراهم شود، هم مهندسان داخلی توانمند شده و هم خودروهای با کیفیت تری تولید می شود و دیگر  با معضل آلودگی هوا  مواجه نخواهیم بود که هزینه های متعددی را به نظام کشور تحمیل می کند.قطعا حضور خودروسازان خارجی می تواند تاثیر جدی در ارتقای سلامت مردم داشته باشد و حجم آلاینده های زیست محیطی را کاهش دهد. 

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس با بیان این که قرارداد بین المللی حضور خودروسازی رنو در کشور،  تعهدی است که باید اجرا شود، گفت: یک هفته فرصت داریم تا این قرارداد را به سرانجام برسانیم، اگر در این مدت حضور آن ها  محقق نشود، در این صورت مطالبی که لازم است را در صحن علنی مجلس اعلام خواهم کرد و افشاگری های لازم را انجام خواهیم داد. البته امیدواریم کار به این جاهای باریک نکشد و این موضوع به شکل عاقلانه ای حل و فصل شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: به هر حال مردم بابت تهیه خودرو هزینه پرداخت می کنند و این حق طبیعی آنان است که در ازای هزینه ای که شاید به سختی تهیه می کنند، خودروی با کیفیت و ایمن تحویل بگیرند. نباید سلامت مردم قربانی خودروهای ناایمن شود و نباید سلامتی آنها به دلیل تردد خودروهای آلاینده به خطر بیفتد. درواقع، نباید اجازه بدهیم که تردد خودروی بی کیفیت بر بار بیماری ها در کشور اضافه کند.