جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱

تاکید دبیر شورای عالی نظام پزشکی در گفتگو با سلامت آنلاین:

رسیدگی به شکایت بیمارانی که گروهی ویزیت می‌شوند

کاریکاتور/  ویزیت همزمان بیماران ممنوع!

سلامت آنلاین- دبیر شورای عالی نظام پزشکی با تاکید بر این که ویزیت گروهی بیماران توسط پزشکان غیر قانونی است، گفت: نظارت بر نحوه عملکرد پزشکان در مطب‌ها و بیمارستان‌ها به عهده معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمه‌هاست و نظام پزشکی تنها می‌تواند به شکایت بیمارانی که به شکل گروهی توسط پزشکان ویزیت می‌شوند، رسیدگی کند.

دکتر محسن مصلحی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: بر اساس قانون سازمان نظام پزشکی و منشور حقوق بیمار، پزشک باید زمان کافی برای ویزیت، تشخیص و درمان بیمار اختصاص دهد و در عین حال از ویزیت وی در حضور سایر بیماران خودداری کند، مگر این که بیمار مایل باشد فرد دیگری همراه او وارد مطب شود.  

وی با بیان این که برخی پزشکان دلایل غیر منطقی برای انجام ویزیت های گروهی مطرح می کنند، ادامه داد: برخی پزشکان می گویند به علت ازدحام بیماران در مطب و یا معطل نشدن بیمار، اقدام به ویزیت های دسته جمعی می کنند که به هیچ عنوان پذیرفته نیست و طبق قانون نظام پزشکی هر بیمار باید جداگانه توسط پزشک ویزیت شود.

دبیر شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به معضلات ویزیت های گروهی بیماران توسط پزشکان بیان کرد: متاسفانه به دلیل اجرا نشدن  نظام ارجاع و پزشک خانواده، بسیاری از بیماران گاهی به دلیل مشکلات ساده ای مثل پا درد، سردرد و حتی اسهال و استفراغ به متخصص گوارش مراجعه می کنند. طبیعی است در این شرایط که پزشک متخصص با حجم وسیعی از بیماران روبروست، وقت زیادی برای معاینه بیماری که ممکن است مبتلا به مشکلات بدخیم گوارشی باشد اختصاص نمی دهد و حق وی ضایع می شود و تشخیص و درمان بیماری اش به تعویق می افتد.

مصلحی اظهار کرد: از سوی دیگر، گاهی بسیاری از متخصصان یا فوق تخصص ها تا پاسی از شب در مطب خود حضور دارند و بیمار ویزیت می کنند که هر اندازه هم سواد علمی این همکاران بالا باشد، استانداردهای علمی و انسانی را در زمان معاینه بیمار رعایت نخواهند کرد و منجر به تشخیص ندادن احتمالی بیماری افراد می شود.

وی بیان کرد: اگر برای پزشکان حق ویزیت مناسبی در نظر بگیریم و بگوییم به جای حق ویزیت ۳۵ هزار تومانی، ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می کنیم، اما به جای ۴۰ بیمار باید ۱۰ بیمار ویزیت کنید، علاوه بر این که کیفیت تشخیص و درمان ارتقا پیدا می کند، از تعداد آزمایش های درخواستی پزشکان نیز کاسته می شود.

دبیر شورای عالی نظام پزشکی، تنها راهکار حل معضل ویزیت های گروهی را اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده دانست و تاکید کرد: بر اساس قوانین چهارم، پنجم  و ششم توسعه و همچنین اسناد بالادستی، باید پایبند به اجرای نظام ارجاع باشیم که در این صورت بیمار به هدفش که ویزیت نشدن به صورت گروهی است، دست پیدا می کند و در عین حال از تحمیل هزینه های اضافی به نظام سلامت کشور جلوگیری می شود.