شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱

تاکید یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین:

صدور بی‌حساب و کتاب دفترچه بیمه رایگان، اشتباهی بزرگ بود

حیدر علی عابدی

سلامت آنلاین- یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه صدور بی‌حساب و کتاب دفترچه بیمه رایگان، اشتباهی بزرگ بود، گفت: پیش از اینکه ۱۱ میلیون نفر تحت پوشش بیمه رایگان قرار بگیرند، مسئولان وزارت رفاه باید با استفاده از آزمون وسع، نیازمندان واقعی را شناسایی می کردند و تحت حمایت قرار می دادند، اما این اتفاق نیفتاد و باعث شد هزینه های طرح تحول سلامت به شدت افزایش پیدا کند. 

دکتر حیدر علی عابدی در گفتگو با سلامت آنلاین در خصوص بخشنامه اخیر سازمان بیمه سلامت مبنی بر این که دارندگان دفترچه بیمه همگانی از این پس تنها می توانند به بخش دولتی مراجعه کنند، تاکید کرد: افزود: اقدام اخیر سازمان بیمه سلامت، کاملا در راستای مدیریت هزینه هاست و به اعتقاد من کاملا اصولی و هدفمند است که به طور قطع از شکست خوردن طرح تحول سلامت که بسیاری از محرومان را تحت چتر حمایتی خود قرار داده است، جلوگیری خواهد کرد.

وی با اشاره به این که دولت نتوانسته است به تعهدات خود درخصوص تامین اعتبار طرح تحول سلامت به طور کامل عمل کند، افزود: برای تداوم طرح تحول سلامت راهکارهای متعددی وجود دارد که یکی از آن ها مدیریت هزینه هاست. در این راستا، باید نظام ارجاع، پزشک خانواده و پرونده الکترونیک اجرایی شود تا نیازمندان از خدمات بهداشتی و درمانی که در گذشته دریافت می کردند، محروم نشوند.

وی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی نیز هنوز بدهی ۱۲ هزار میلیارد تومانی خود به مراکز بهداشتی و درمانی را پرداخت نکرده است، در حالی که طبق قانون باید به تعهدات خود عمل کند. 

نماینده مردم اصفهان در مجلس، اظهار کرد: تخصیص اعتبارات مالی نظیر یک درصد مالیات بر ارزش افزوده، ۱۰ درصد هدفمندی یارانه ها و مالیات کالاهای آسیب رسان باید ر مقام عمل به طرح تحول سلامت اختصاص پیدا کند. باید به تعهدات داده شده به طور کامل عمل شود تا نظام سلامت با خللی مواجه نشود.