جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰

به رغم تفاوت برخی اندام مردان و زنان مطرح شد

راهکار دانشمندان برای تجربهٔ بارداری و مادرشدن مردان!

مرد و عکس سونوگرافی

سلامت آنلاین- یکی از پزشکان متخصص بارداری اعلام کرده است که در آینده‌ای نزدیک از طریق پیوند رحم، مردان هم توانایی بارداری را به دست خواهند آورد و مادرشدن را تجربه خواهند کرد.

یک متخصص بارداری گفته است از نظر تئوری می‌توان با انجام عمل جراحی پیوند رحم در مردان، کاری کرد که آنها نیز مانند زنان توانایی باردار شدن را تجربه کنند؛ سایر متخصصان معتقدند که چنین اتفاقی به این زودی‌ها رخ نمی‌دهد و بررسی‌ها و مطالعات گسترده‌ای درباره بی‌خطر بودن این عمل باید صورت گیرد.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از livescience، تلگراف در گزارش جدیدی که از رئیس انجمن طب بارداری آمریکا منتشر کرده، اشاره کرده است که این متخصص بارداری معتقد است با انجام عمل جراحی پیوند رحم به زنانی که در حقیقت مرد متولد شده اما پس از عمل جراحی برای همیشه به زن تبدیل می‌شوند، می‌توان امکان بارداری این مردان را فراهم کرد.

کارشناسان اظهار کرده‌اند که به طور قطع در این راه چالش‌های متعددی پیش رو خواهد بود اما امید به انجام این کار بسیار بالاست. زنان ترنس که در ظاهر مردند ولی با عمل جراحی تبدیل به زن می‌شوند، در صورت عملی شدن چنین روشی می‌توانند امیدوار باشند که روزی از طریق رحم پیوندی، بارداری را تجربه کنند.

متخصصان دیگر نیز نظر داده‌اند که پیوند رحم حتی اکنون و برای زنان هم به طور قطع عملی نیست. آنها معتقدند از آن‌جا که این جراحی هنوز مراحل آزمایشگاهی خود را سپری می‌کند نمی‌توان قاطعانه از پیوند رحم در سال‌های پیش رو حرف زد.

محققان همچنان درباره بی‌خطر بودن پیوند رحم در زنان مشغول فعالیت و مطالعه‌اند اما امیدوارند این کار بتواند به زنان فاقد رحم یا آنها که به دلیل بیماری مجبور به تخلیه رحم شده‌اند، کمک کند بار دیگر بارداری را تجربه کنند. به همین دلیل، هنوز تا صحبت از پیوند رحم در مردان راه درازی در پیش است و تا پایان نیافتن مطالعات دقیق نمی‌توان درباره عملی بودن آن اطمینان حاصل کرد.

یکی از متخصصان بیمارستان کودکان «نیکلاس» می‌گوید: «ما هنوز در درمان باروری به جایی نرسیده‌ایم که بتوانیم عمل پیوند رحم را در مردان عملی کنیم. این موضوع در زنان هم با احتیاط در حال پیگیری و بررسی است و تا انجام این عمل برای مردان زمان زیادی باقی مانده است».

پیوند رحم روند نسبتا جدیدی به شمار می‌رود و تاکنون تنها چند مورد از آن در دنیا انجام شده است. پزشکان سوئدی تاکنون ۹ پیوند رحم انجام داده‌اند که ۵ مورد آن در زنان با موفقیت صورت گرفته و زنانی که این رحم‌های پیوندی را دریافت کرده‌اند، موفق به بارداری شده‌اند و نوزاد سالمی نیز به دنیا آورده‌اند؛ اما چندی پیش پیوند رحمی که در آمریکا برای زنی انجام گرفت، ناموفق به اتمام رسید و فرد دریافت‌کننده رحم به دلیل عفونت، اندام پیوند شده را پس زد و پزشکان مجبور شدند رحم پیوندی را خارج کنند.

این جراحی فرآیند بسیار پیچیده‌ای دارد که طی آن، تمام عروق خونی عضو باید با دقت اتصال پیدا کنند تا تأمین خون به بافت بخوبی انجام شود. اگر مشکلی در تأمین خون عضو ایجاد شود، عضو پیوندی به مرور از بین می‌رود. بیمار نیز بعد از عمل پیوند باید داروهایی مصرف کند که با مهار کردن سیستم ایمنی بدن، مانع از پس زدن عضو شود. این داروها به نوبه خود، بدن را در معرض ابتلا به انواع عفونت‌ها قرار می‌دهد.

انجام پیوند رحم در مردان خطرات خاص خود را دارد؛ به گونه‌ای که این اقدام در آنها پیچیده‌تر خواهد بود زیرا آناتومی بدن مردان به طور طبیعی به گونه‌ای است که جایی برای رحم پیوندی و تأمین خون این عضو تعبیه نشده و جراح حین پیوند رحم باید فضایی نیز برای آن ایجاد کند. از سوی دیگر، در مردان، هورمون‌های لازم برای بارداری مورد نیاز است که درمان‌های هورمونی متعددی را برای بارداری مردان ضروری می‌سازد. این درمان‌ها هم با عوارض و خطرات زیادی روبروست. با وجود همه اینها، در صورتی که تمام اقدامات لازم برای پیوند رحم به مردان و بارداری موفق آنها صورت گیرد، سرانجام فرد باید از طریق سزارین زایمان کند زیرا شرایط بدنی مردان از نظر اندازه لگن و کانال زایمان، امکان به دنیا آوردن نوزاد به طور طبیعی را به آنه نمی‌دهد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)