جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰

با رژیم غذایی کم‌کالری می‌توان روند دیابت نوع ۲ را معکوس کرد

میوه دیابت

سلامت آنلاین- محققان بتازگی مدعی شده‌اند با در پیش گرفتن رژیم غذایی کم‌کالری نه تنها می‌توان به درمانی موثر برای دیابت نوع دوم رسید و آن را کنترل کرد بل‌که می‌توان به این بیماری روندی معکوس داد و رژیم غذایی را به درمانی موثر علیه دیابت نوع ۲ تبدیل کرد.محققان دانشگاه ییل بتازگی مکانیسمی کلیدی را کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد چگونه با پیروی از رژیم غذایی کم‌کالری می‌توان روند بیماری دیابت نوع ۲ را تغییر داد و پنجره‌ای جدید بجز درمان دارویی به سمت آن باز کرد.
به گزارش سلامت آنلاین، افراد زیادی در سراسر جهان درگیر بیماری دیابت نوع ۲ هستند؛ چنان که در یکی از پیش‌بینی‌های آماری گفته شده فقط در امریکا تا سال ۲۰۵۰ میلادی این بیماری در میان یک سوم مردم شیوع خواهد یافت.
بر اساس یافته‌های جدید محققان که جزئیات بیشتری از آن در نشریه Cell Metabolism منتشر شده، با پیروی از رژیمی کم‌کالری (روزانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ کالری) پس از ۸ هفته می‌توان روند این بیماری را به طور کامل معکوس کرد.
در این تحقیق گروهی از دانشمندان با استفاده از جوندگان، سه مکانیسم اولیه را شناسایی کرد که به نظر می‌رسد در مقابل کاهش غلظت گلوکز خون طی پیروی از رژیم غذایی کم‌کالری واکنش نشان می‌دهند.
با تمرکز بر فرایندهای سوخت‌وساز کلیدی در کبد، دیده شد که رژیم غذایی محدود ظاهرا قادر است تولید گلوکز یا قند خون اندام را کاهش دهد. پس از آن مشاهده شد که تبدیل لاکتات و آمینواسید به گلوکز و همچنین میزان تبدیل گلیکوژن کبدی به گلوکز کاهش یافته است. از سوی دیگر این شیوه تغذیه باعث کاهش میزان چربی کبد شد که به نظر می‌رسد واکنشی کبدی در برابر انسولین باشد.
اگرچه این سازوکار یا مکانیسم تنها ۳ روز در رژیم غذایی حیوانات مشاهده شد، بیانگر واکنشی بسیار سریع و معکوس از شرایط هایپرگلیسمی است و محققان معتقدند از این راهکار می‌توان به عنوان درمان جدیدی برای بهبود بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ استفاده کرد و به همین دلیل به دنبال انجام این آزمایش روی مدل انسانی هستند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)