شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷

عضو هیات مدیره انجمن چشم پزشکی در گفتگو با سلامت آنلاین هشدار داد:

بیماری «آب مروارید» در کمین نانوایان و شیشه‌گرها

آب مروارید

سلامت آنلاین- یک عضو هیات مدیره انجمن چشم پزشکی ایران با اشاره به اینکه یکی از علت‌های بوجود آمدن آب مروارید زودرس در چشم، دلایل شغلی است، گفت: بیماری آب مروارید چشم در کسانی که با منابع انرژی حرارتی شدید مانند تنور و کوره‌ها و نور مادون قرمز سر و کار دارند، بیشتر دیده می شود و به همین دلیل، معمولا نانواها و شیشه‌گرها زودتر دچار آب مروارید می‌شوند.

دکتر علی صادقی طاری در گفتگو با سلامت آنلاین اظهار کرد: بیماری «آب مروارید» معمولا بخشی از روند پیر شدن و افزایش سن محسوب می‌شود. بنابراین بروز این بیماری، اغلب در افراد مُسن دیده می‌شود، اما سن به‌تنهایی عامل تعیین کننده برای بوجود آمدن این عارضه چشمی نیست و این عارضه هم فقط متعلق به افراد مسن نمی‌شود، بلکه بسیاری از افراد جوان هم ممکن است مبتلا به آب مروارید به‌صورت زودرس شوند.

این استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در تعریف این بیماری گفت: آب مروارید عبارت است از کدر شدن عدسی چشم که بصورت طبیعی شفاف است. مانند پنجره‌ای که بخار آب آن را تار کرده باشد، آب مروارید نیز باعث تاری دیده می‌شود. این بیماری علائمی دارد همچون حساسیت به نور، تغییرات مکرر نمره عینک، دوبینی در یک چشم، احتیاج به نور بیشتر برای مطالعه، کاهش دید در شب و محو شدن یا زرد شدن رنگها.

وی با بیان علت‌های مختلف به وجود آمدن آب مروارید زودرس عمدتا به سبک زندگی انسان‌ها بستگی دارد، ادامه داد: مثلا در بیماری‌هایی که منجر به جراحی غده پاراتیروئید می‌شود، بیمار دچار اختلال کلسیم و فسفر در بدن می‌شود و معمولا در پی آن، آب مروارید زودرس تشکیل می‌شود. همچنین عفونت‌ها، بیماری قند، بیماری‌های متابولیکی و ضربه‌هایی که به چشم و سر وارد می‌شود نیز می‌تواند افراد جوان را دچار آب مروارید کند.

صادقی طاری درباره عوامل مستعدکننده محیطی گفت: برخی مشاغل سخت در ایجاد و تسریع بوجود آمدن آب مروارید چشم تاثیرگذار هستند. افرادی که بواسطه شغل خود مدام به صفحه مانیتور رایانه نگاه می‌کنند، کسانی که در آفتاب و تماس حفاظت ‌نشده اشعه نور آفتاب کار می‌کنند، مشاغلی مانند ریخته‌گری و شیشه‌گری که چشم کارگران در معرض اشعه ماورای بنفش است نیز مستعد بیماری آب مروارید زودرس هستند. همچنین نانواها که چشم خود را به سمت تنور نانوایی می‌گیرند بسیار مستعد بیماری آب مروارید هستند.

این عضو هیات مدیره انجمن چشم پزشکی ایران درخصوص تشخیص و درمان آب مروارید گفت: تشخیص توسط چشم پزشک و پس از گرفتن شرح حال دقیق و معاینه ساختمان‌های چشم توسط دستگاه‌های مخصوص  انجام می‌شود، زیرا ممکن است بیمار در مراحل اولیه هیچ علامت و شکایتی نداشته باشد. درمان دارویی موثری برای این بیماری وجود ندارد و تنها درمان قطعی، جراحی است. البته زمان جراحی مبتنی بر قضاوت چشم پزشک پس از معاینه دقیق است.

وی در پاسخ به سطح پوشش بیمه‌ای برای درمان آب مروارید گفت: بیمه تامین اجتماعی دو تعرفه برای جبران هزینه‌های درمان بیماری آب مروارید تعیین کرده است. یک تعرفه بیمه برای آب مرواریدی است که در اثر کهولت سن بوجود می‌آید و تعرفه دیگر برای آب مرواریدی است که بیماری در اثر ضربه و یا یک عامل تسریع کننده بوجود آمده باشد که جراحی و درمان سخت‌تری دارد.

صادقی طاری با بیان اینکه از سازمان‌های بیمه‌گر توقع می‌رود به تعهدات تعیین شده عمل کنند، گفت: اگرچه درحال حاضر سازمان‌های بیمه‌گر دچار مشکلات و بدهی‌ هستند، اما انتظار می‌رود این سازمان‌ها به مصوبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پرداخت هزینه‌های جراحی آب مروارید پایبند باشند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.