شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۷

رئیس انجمن دیابت ایران در گفتگو با سلامت آنلاین:

۱۲ درصد بزرگسالان ایرانی، مبتلا به بیماری دیابت هستند

روز چهارم هفته سلامت: روز غلبه بر دیابت

سلامت آنلاین- رئیس انجمن دیابت ایران با بیان اینکه ۱۲ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال ایران مبتلا به بیماری دیابت هستند، از بی‌توجهی وزارت آموزش و پرورش، وزارت صنایع، وزارت ورزش و صدا و سیما به مقوله آموزش به مردم برای پیشگیری از ابتلا به دیابت انتقاد کرد و گفت: آموزش و نحوه پیشگیری از دیابت را باید از دوران مهد کودک آغاز کرد تا در بزرگسالی درگیر این بیماری مهلک نشوند.

دکتر اسدالله رجب در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به هفته دیابت و نامگذاری امروز با عنوان « نقش آموزش در پیشگیری از دیابت» افزود: در کشوری زندگی می کنیم که در آن به بحث آموزش و توانمند سازی افراد برای پیشگیری از ابتلا به دیابت،  اهمیت زیادی نمی دهند. اغلب ایرانی ها بیش از آن که در مورد نحوه پیشگیری از ابتلا دیابت بدانند، از عوارض خطرناک این بیماری اطلاع دارند. 

وی با بیان این که اغلب متخصصان نیز به جای پیشگیری بر امر درمان بیماری دیابت تاکید دارند، اظهار کرد: بیماری های غیرواگیر زیادی وجود دارد که در زمان شروع اصلا بیماری نیستند، اما به مرور زمان تبدیل به بیماری می شود و بیمار درست زمانی برای درمان مراجعه می کند که ممکن است پزشک نتواند اقدام مثمر ثمری در جهت درمان آن ها انجام دهد و به همین دلیل تاکیدمان بر بحث پیشگیری بیش از درمان است.

رئیس انجمن دیابت ایران ادامه داد: متاسفانه بیش از ۹۰ درصد  خانواده های ایرانی تا زمانی که بیمار نشوند به پزشک مراجعه نمی کنند و بیمار هم شوند، مراجعه به پزشک در اولویت آن ها نیست. 

رجب با انتقاد از سازمان های بیمه گر در خصوص بی توجهی به آموزش برای پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت یادآور شد: با وجود این که ارائه آموزش های لازم به مردم کمترین هزینه را برای سازمان های بیمه گر به همراه دارد و بیش از ۳۰ سال است که در این مورد بحث می کنیم، اما گویا بیمه ها ترجیح می دهند هزینه بیشتری بابت درمان دیابت بپردازند که خود هزینه سنگینی را به نظام سلامت کشور تحمیل می کند.

وی به مردم توصیه کرد تا از مواد غذایی که در ساخت آن ها قند و شکر فراوان به کار رفته است، خوداری کنند و میوه و سبزی بیشتری در سبد غذایی روزانه خود بگنجانند، همچنین ورزش کردن را فراموش نکنند و در عین حال از استرس دوری کنند تا درگیر بیماری دیابت نشوند.