یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۷

گفتگوی سلامت آنلاین با یک فوق‌تخصص غدد به مناسبت روز «دانش‌آموزان و دیابت »

این گروه از کودکان در معرض ابتلا به «دیابت نوع ۲» هستند

چاقی کودک چاق

سلامت آنلاین- یک فوق تخصص غدد گفت: کودکان دبستانی و نوجوانان دبیرستانی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند و در میان اعضای خانواده‌شان نیز سابقه ابتلا به دیابت نوع دو وجود دارد، در معرض ابتلا به دیابت نوع دو هستند که با تغییر سبک زندگی، تحرک کافی، مصرف بیشتر میوه و سبزی و مصرف غذاهای کم کالری می‌توان تا حد زیادی از ابتلای آنان پیشگیری کرد.

دکتر محمد رضا مهاجری تهرانی با اشاره به هفته دیابت و نامگذاری امروز با عنوان «دانش آموزان و دیابت » با بیان این که دیابت به نوع یک و دو تقسیم می شود، افزود: در دیابت نوع یک که اغلب در میان کودکان و نوجوانان مشاهده شده و ۱۰ درصد موارد را شامل می شود، لوزالمعده تخریب شده و ترشح انسولین کاهش پیدا می کند و در این حالت بیمار به تزریق انسولین نیاز دارد. تا قبل از سال ۱۹۲۰ و کشف انسولین، بیماران مبتلا به دیابت نوع یک در اثر بیماری تلف می شدند.

وی ادامه داد: دیابت نوع یک، معمولا با علائمی نظیر پرنوشی و پراداری خود را نشان می دهد که ممکن است سبب کاهش سطح هوشیاری فرد شده و حتی منجر به مرگ وی شود. علت ابتلا به دیابت نوع یک هنوز مشخص نیست و نمی دانیم عامل ابتلا به دیابت نوع یک، ویروس است یا سابقه فامیلی یا استرس، اما آن چه که مشخص است، ریسک ابتلا به دیابت نوع یک در افرادی که خواهر، برادر یا پدر و مادر مبتلا به دیابت نوع یک دارند، بیش از سایر افراد است. اگر چه پیشرفت هایی در شناخت ماهیت دیابت نوع یک صورت گرفته است، اما هنوز هیچ راهی برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع یک وجود ندارد، اما بهترین راه برای درمان این بیماری، کنترل قند خون است تا از درگیری بیمار با عوارض چشمی، کلیوی و عروقی جلوگیری شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص دیابت نوع دو ادامه داد: در دیابت نوع دو که ۹۰ درصد موارد ابتلا به دیابت را در برمی گیرد، بیماری هیچ علامتی ندارد و معمولا به علت مقاومت در برابر انسولین ایجاد می شود. اگرچه دیابت نوع دو، اغلب افراد بالای ۳۰ را گرفتار می کند، اما به دلیل سبک زندگی، شهرنشینی، چاقی، اضافه وزن و تحرک نداشتن، گاهی در میان کودکان نیز مشاهده می شود.

این فوق تخصص غدد با بیان این مطلب که مبتلایان به دیابت نوع دو، گاهی از بیماری خود اطلاعی ندارند، یادآور شد: بیماران متعددی داشتیم که با علامت سکته قلبی به بیمارستان مراجعه می کردند و  زمانی که از آن ها می پرسیدیم آیا مبتلا به دیابت هستید، با پاسخ منفی آن ها مواجه می شدیم، اما زمانی که تست قند خون از آن ها می گرفتیم، متوجه می شدیم قند خون شان بالاتر از حد طبیعی است و مبتلا به دیابت نوع دو هستند.

مهاجری تهرانی تاکید کرد: به همین علت افراد بالای ۴۵ سال برای آگاهی از این که آیا مبتلا به دیابت نوع دو هستند یا خیر، باید تست قند خون دهند و در صورتی که آزمایش قند خون شان زیر عدد ۱۰۰ بود، طبیعی است و پس از آن هر سه سال یکبار می توانند آزمایش خود را تکرار کنند، اما اگر در میان دو آزمایش ناشتا، میزان قند خون فرد بالای عدد ۱۲۶ باشد، در این صورت فرد مبتلا به دیابت است و برای درمان باید به پزشک متخصص مراجعه کند. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا تنها مصرف خوراکی های شیرین، کودکان را مستعد ابتلا به دیابت می کند، تصریح کرد: اگر کودکی دچار اضافه وزن یا چاقی باشد و در عین حال سابقه ابتلا به دیابت نیز در خانواده اش مشاهده شود، ریسک ابتلا به دیابت در وی افزایش پیدا می کند. ضمن این که باید به کالری مواد مصرفی نیز توجه داشته باشیم. گاهی مصرف تکه ای شیرینی یا شکلات، کالری زیادی را وارد بدن نمی کند، اما مصرف بیش از حد ماکارونی، فست فود و برنج، کالری لازم را برای ابتلا  کودک به دیابت به راحتی فراهم می کند و از این رو در مصرف این گونه مواد غذایی باید احتیاط کرد.