دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۰

فوق تخصص غدد در گفت‌وگو با سلامت آنلاین تاکید کرد:

بیخبری حدود ۳ میلیون ایرانی از ابتلای خود به دیابت

کنترل دیابت

سلامت آنلاین- همزمان با روز «رسانه و دیابت»، یک فوق تخصص غدد با اشاره به این که ۱۰ درصد مردان بالای ۳۰ سال و ۱۱ درصد از زنان بالای ۳۰ سال در کشورمان دچار بیماری دیابتند، گفت: حدود نیمی از ۴/۵ میلیون بیمار مبتلا به دیابت در کشورمان از بیماری خود خبر ندارند در حالی که می‌توانند با یک معاینه یا آزمایش ساده قند خون از آن آگاه شوند.

دکتر محمد رضا مهاجری تهرانی در گفتگو با سلامت آنلاین، به هفته دیابت و نامگذاری امروز با عنوان «رسانه و دیابت» اشاره کرد و افزود: متاسفانه افراد مبتلا به دیابت، زمانی به پزشک مراجعه می کنند که دچار عوارض ناشی از این بیماری شده اند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص نقش رسانه ها در مهار بیماری دیابت ادامه داد: رسانه ها نقش مهمی در زمینه آگاهی بخشی در مورد بیماری دیابت دارند. به عنوان نمونه، صدا و سیما با ساخت و پخش برنامه هایی در مورد دیابت می تواند اطلاعات لازم در مورد این بیماری، عوارض و نحوه پیشگیری از آن را در اختیار مردم قرار دهد، زیرا به آسانی می توان مانع از ابتلا به دیابت نوع دو شد.

او اضافه کرد: به افرادی که در سابقه فامیلی خود پدر، مادر یا خواهر و برادری مبتلا به دیابت دارند، دچار اضافه وزن و چاقی‌اند یا در گذشته مبتلا به دیابت بارداری بودند، توصیه می کنیم حتما سطح قند خون را بررسی کنند تا در صورت ابتلا به بیماری دیابت بتوانند سریعتر درمانشان را آغاز کنند.

وی اظهار کرد: دیابت به عنوان شایع ترین بیماری متابولیک قرن شناخته شده است و با در نظر گرفتن سبک زندگی اغلب مردم، شهرنشینی، تحرک کم، اضافه وزن و چاقی، این بیماری در آینده به صورت اپیدمی درآمده و سلامت مردم را به طور جدی تهدید خواهد کرد.

این فوق تخصص غدد برای جلوگیری از ابتلا به دیابت توصیه کرد: از آن جا که دیابت نوع دو کاملا قابل پیشگیری است، ۳۰ دقیقه فعالیت روزانه باعث می شود تا فرد چاق یا دچار اضافه وزن، هشت تا ۱۰ درصد از وزن خود را از دست دهد که همین مساله تاثیر مهمی در جلوگیری از ابتلای او به دیابت نوع دو دارد و در عین حال افراد نباید از تغذیه صحیح و استفاده فراوان از سبزی ها و میوه ها و دوری از استرس غافل شوند.