یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰

معاون درمان وزیر بهداشت در گفتگو با سلامت آنلاین:

برای اصلاح عادلانه تعرفه‌ها، آماده همکاری با نظام پزشکی هستیم

قاسم جان بابایی

سلامت آنلاین- معاون درمان وزیر بهداشت در واکنش به اصرار سازمان نظام پزشکی برای بازنگری در نحوه تعیین برخی تعرفه‌های پزشکی گفت: هر چند برخی اصلاحات کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت، از دید ما هم چندان مطلوب نیست و نقص‌هایی دارد، ولی این اصلاحات در جهت مرتفع شدن برخی مشکلات در حوزه درمان کشور صورت گرفته است، اما با این وجود اگر نظام پزشکی پیشنهادی برای اصلاح عادلانه تعرفه ها دارد، حاضریم به نظام پزشکی نیز کمک کنیم.

دکتر قاسم جان بابایی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: در برخی رشته های پزشکی با مشکلاتی مواجه بودیم و به همین علت در حوزه درمان، تغییراتی باید انجام می شد. مثلا جراحی اطفال که یکی از حساس ترین رشته های پزشکی است در مقایسه با جراحی پلاستیک از محبوبیت چندانی در میان متخصصان برخوردار نیست و برای این که انگیزه پزشکان برای انجام جراحی اطفال افزایش پیدا کند، مبنا را بر این قرار دادند که تعرفه این رشته افزایش پیدا کند.

وی با اشاره این که در بخش جراحی لوزالمعده نیز مشکل مشابهی وجود دارد، ادامه داد: تمایل به انجام جراحی پلاستیک بیش از انجام جراحی لوزالمعده است و برای رفع این مشکل تعرفه لوزالمعده را که در گذشته k  ۱۲ بود به k  ۲۳ افزایش دادند تا پزشکان تمایل بیشتری برای انجام جراحی لوزالمعده داشته باشند.

معاون درمان وزیر بهداشت اظهار کرد: در حوزه جراحی لاپاراسکوپی و جراحی باز شکم نیز با همین معضل مواجه هستیم. با توجه به این که جراحی لاپاراسکوپی ارزش ریالی کمتری نسبت به جراحی باز شکم دارد، اما میزان k جراحی لاپاراسکوپی در کتاب ارزش نسبی خدمات کمتر است و برای ایجاد انگیزه در پزشکان برای عمل این نوع عمل جراحی، تصمیم گرفتند میزان k جراحی لاپاراسکوپی را افزایش دهند.

جان بابایی با تاکید بر این که تغییرات صورت گرفته در تعرفه ها بر اساس منطق انجام شده است، بیان کرد: اگر این ملاحظات در برخی رشته های پزشکی که پزشکان اقبال کمتری نسبت به انجام آن ها دارند، در نظر گرفته نشود، جان بیمارانی که به جراحی اورژانسی نیاز دارند به مخاطره خواهد افتاد. با این اصلاحات تعرفه ای، علاوه بر این که شرایط حوزه درمان بهبود پیدا می کند، نگرانی ها در برخی حوزه های پزشکی نیز مرتفع خواهد شد.

وی در خصوص نحوه اجرای کتاب ارزش های نسبی  خدمات سلامت در کشورهای مختلف گفت: هیچ کشوری نمی تواند به طور کامل این کتاب را اجرا کند، زیرا اجرای آن در هر کشوری به شاخص هایی نظیر منابع مالی و تولید ناخالص ملی بستگی دارد. در کشور ما نیز بسته به شرایط ایجاد شده، تغییراتی در کتاب ارزش های نسبی صورت گرفته است.

معاون درمان وزیر بهداشت تصریح کرد: برخی رسانه ها مدعی بودند که وزارت بهداشت، نظام پزشکی را به دلیل ایجاد تغییراتی در کتاب ارزش های نسبی تهدید کرده است که از همین جا اعلام می کنم چنین مساله ای مطرح نیست و تغییرات صورت گرفته در برخی تعرفه های پزشکی با در نظر گرفتن مصلحت کشور در حوزه درمان انجام شده است.