سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱

متخصص زنان به مناسبت روز «زنان و دیابت» تشریح کرد

چه زنانی در معرض ابتلا به دیابت هستند؟

بارداری مراقبت در بارداری شرایط خاص بارداری خوابییدن زن باردار استراحت زن باردار حاملگی

سلامت آنلاین- متخصص زنان و فلوشیپ حاملگی گفت: متاسفانه به نظر می‌رسد شیوع دیابت در میان زنان جامعه و زنان باردار به دلیل مصرف بیش از حد انواع فستفود و اضافه وزن و چاقی ناشی از آن، رو به افزایش است. این روند مشکلات متعددی نیز برای سلامت و بارداری آنها ایجاد می‌کند.

دکتر شیرین نیرومنش به مناسبت «هفته سلامت» و نامگذاری امروز با عنوان «زنان و دیابت»، در گفتگو با سلامت آنلاین به عوامل مستعدکننده ابتلا به دیابت اشاره کرد و اظهار داشت: حاملگی های پس از سن ۲۵ سالگی، کم تحرکی، استفاده از رژیم های نامناسب غذایی، افزایش وزن پس از ازدواج، زمینه خانوادگی و ابتلای اعضای درجه یک خانواده به دیابت نوع دو ، مواردی هستند که شرایط را برای ابتلای زنان و دختران به دیابت فراهم می کنند. 

این متخصص زنان و فلوشیپ حاملگی ادامه داد: مادرانی که وزن جنین شان بیش از چهار کیلوگرم است، مشکوک به ابتلا به دیابت هستند. افزایش بیش از حد مایع آمنیوتیک جنینی نیز یکی از مسائلی است که سلامت مادر و جنین را به مخاطره می اندازد.  مایع‌ آمنیوتیک ماده‌ ای است که جنین را در کیسه جنینی احاطه کرده است و به رشد و تکامل جنین کمک می کند. وقتی میزان این مایع بیش از حد شود، یکی از تشخیص های پزشکی در چنین مواردی ابتلای مادر به دیابت است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزایش وزن ۱۰ تا ۱۱ کیلوگرم در زمان بارداری را طبیعی دانست و خاطرنشان کرد: افزایش وزن ۲۰ تا ۲۵ کیلوگرمی در زمان بارداری یکی دیگر از عوامل خطر در بروز و ابتلای مادر به دیابت است. در عین حال مادرانی که سابقه به دنیا آوردن نوزاد با نقائص مادرزادی دارند نیز در معرض ابتلا به دیابتند. 

نیرومنش با اشاره به عوارض جنینی و مادری در نتیجه ابتلا به دیابت بیان کرد: احتمال زایمان زودرس، سزارین مادر به علت درشت بودن نوزاد، عفونت محل جراحی شده، تولد نوزاد نارس و در مواردی حتی مرگ نوزاد، از جمله عوارضی است که ابتلا به دیابت به همراه دارد.

وی تصریح کرد: زنان و دخترانی که افراد درجه یک خانواده شان نظیر پدر بزرگ، مادر بزرگ، مادر و پدر و خواهر و برادر مبتلا به دیابت هستند، احتمال این‌که خود و فرزندانشان نیز درگیر دیابت شوند، بسیار زیاد است و از این رو پیش از اقدام به بارداری باید به متخصص زنان مراجعه کنند و مشاوره بگیرند. زنان باردار مبتلا به دیابت نیز پیش از بارداری و همچنین در دوران بارداری باید دیابت خود را کنترل کرده تا هم خود و هم جنینشان به سلامت این دوران را طی کند.