چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۲

یک متخصص زنان و زایمان در گفتگو با سلامت آنلاین هشدار داد:

عوارض برگشت‌ناپذیر «دیابت بارداری» بر سلامت جنین

تست دیابت بارداری حامله حاملگی

سلامت آنلاین- یک متخصص زنان و زایمان گفت: دیابت بارداری علاوه بر این‌که مادر باردار را در معرض مشکلات جدی قرار می‌دهد، امکان دارد که جنین را نیز با عوارض ناخوشایند جسمی، مغزی و حتی مرگ، مواجه کند.

دکتر اعظم ‌خانجانی‌خانی در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به هفته ملی دیابت و نامگذاری امروز با عنوان ««بارداری و دیابت» افزود: در دوران بارداری ممکن است دیابت به دو شکل، سلامت جنین را به خطر بیندازد. اگر قبل از بارداری مادر مبتلا بوده باشد، یا در حین بارداری دچار افزایش قندخون شود، می تواند سلامت جنین را به خطر بیندازد.

وی با تاکید بر این که مادران پیش از اقدام به بارداری باید با پزشک مشورت کنند تا قندخون‌شان از دو ماه قبل بارداری تنظیم شود، اظهار کرد: با مصرف دارو به منظور تنظیم قندخون و اسیدفولیک می‌توان آسیب‌های احتمالی به جنین را به حداقل رساند.

خانجانی‌خانی با تاکید بر مصرف اسیدفولیک در همه مادران باردار به ویژه مبتلایان به دیابت در دوران بارداری، تصریح کرد: استفاده از این دارو منجر می‌شود که ناهنجاری‌های ناشی از دیابت، از جمله اختلالات جسمی، مغزی و اسکلتی در جنین مادرانی که در زمان تعیین شده اسید فولیک را مصرف کرده‌اند، بسیار کمتر باشد. توصیه به مصرف این دارو در شرایط عادی در حدود یک تا دو ماه قبل از بارداری توسط پزشک است.

به گفته وی، احتمال افزایش قند خون در مادرانی که بارداری قبلی آنان با دیابت همراه بوده است، زیاد است. همچنین در صورتی که مادر از دیابت خود آگاه نباشد، با انجام آزمایش و درمان به موقع می توان از عوارض دیابت دوران بارداری کم کرد.

این متخصص زنان و زایمان با بیان این‌که در اغلب موارد دیابت بارداری، معمولا بعد از زایمان کم کم برطرف خواهد شد، گفت: با مراجعه به موقع مادران باردار به پزشک و انجام آزمایش، میزان قندخون در طول حاملگی مورد بررسی قرار خواهد گرفت، اگرچه ممکن است قندخون مادر طبیعی باشد اما در اواسط حاملگی به دلایلی از جمله تاثیر هورمون‌هایی که از جفت ترشح می‌شود احتمال بالا رفتن قندخون مادر باردار وجود خواهد داشت.

وی با اشاره به عوارض ناشی از بالا بودن قندخون در دوران بارداری به «دیستوشی شانه» اشاره کرد و افزود: بالا بودن میزان قند دریافتی از طریق جفت منجر به افزایش وزن و درشتی اندام جنین خواهد شد که در زایمان طبیعی، این عارضه سبب می‌شود که خروج نوزاد از کانال زایمان به سهولت انجام نشده و احتمال این‌که در حین تولد دچار شکستگی، دررفتگی در نواحی گردن، شانه، دست و آسیب عصبی شود، زیاد است.

خانجانی‌خانی با بیان این‌که احتمال سزارین در مادرانی که دچار دیابت بارداری بوده‌اند زیاد است، افزود: با توجه به مطالعات انجام شده در نوزادانی که مادران آنان دیابت کنترل نشده داشته‌اند، مشخص شده است که با وجود این‌که سن حاملگی مادران باردار نیز مناسب بوده، اما مشکلات ریوی و عارضه «تاکی پنه» یا تنفس تند در نوزاد  دیده شده است. این نوزادان بعد از تولد تا بهبود وضعیت تنفسی، باید در بخش مراقبت‌های ویژه (NICU) نگهداری شوند.

خانجانی‌خانی افزود: علاوه بر همه موارد گفته شده، در صورت کنترل نکردن قندخون در دوران بارداری، نوزادانی که قند فراوانی در طول جنینی دریافت کرده‌اند چنان‌چه بعد از به دنیا آمدن، تغذیه مناسب با شیر مادر نداشته باشند، احتمال این‌که دچار «هایپوگلاسمی» یا افت قندخون شوند نیز زیاد است.

وی تاکید کرد: ناهنجاری‌ها و عوارض در دیابت کنترل نشده، ممکن است اختلال در جفت ایجاد کرده و خونریزی و احتمال مرگ جنین را نیز در پی دارد. 

این متخصص زنان و زایمان تصریح کرد: افرادی که مبتلا به چاقی و فشار خون‌اند، مستعدتر از سایر افراد در ابتلا به دیابت دوران بارداری هستند و کسانی که تنها در دوران بارداری قندخون شان بالا رفته است در نظر داشته باشند که در دو الی ۱۵ سال آینده احتمال این‌که به دیابت مبتلا شوند زیاد است، بنابراین با رعایت پرهیزهای غذایی و رژیم های معقول، ورزش و تغذیه سالم می‌توانند از این بیماری پیشگیری کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.