سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۹

آخرین خبرها از اوضاع زلزله‌زدگان غرب کشور

خسارتهای زلزله

سلامت آنلاین- تاکنون تعدادی از مصدومان زلزله غرب کشور به برخی استان‌ها ازجمله تهران منتقل شده اند، تعداد کشته‌ها و مجروحان در حال افزایش است و همچنان زلزله‌زدگان با مشکل آب، برق، اسکان و تغذیه مواجه هستند.

به گزارش سلامت آنلاین، ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه شامگاه یکشنبه، زلزله‌ای بسیار شدید «ازگله» در استان کرمانشاه را تکان داد، زمین‌لرزه‌ای که بسیاری از استان‌های غربی و حتی جنوبی و مرکزی کشور نیز آن را احساس کردند.

روستاهایی که پس از زلزله کرمانشاه هنوز فرصتی برای امدادرسانی به آن‌ها نبوده زیاد هستند. امدادگران می‌گویند بعید نیست آمار کشته‌ها بیشتر از آمار موجود شود و عمق فاجعه با منظم‌تر شدن امدادرسانی‌ها بیش‌ازپیش روشن می‌شود.

در حالی تاکنون آمار رسمی کشته‌ها حدود ۴۱۳ و تعداد مجروحان نیز حدود ۷۳۷۰ نفر اعلام‌شده است، اما به نظر می‌رسد بسیاری از اجساد بدون گزارش به پزشکی قانونی دفن شده و در آمار تلفات نیستند.

ازگله که کانون زلزله ۷.۳ ریشتری بوده است به دلیل قطعی اینترنت و سخت بودن انتقال وضعیت موجود، کمترین اخبار واصله را داشته است.  تاکنون بیش از ۱۵۰ پس‌لرزه استان کرمانشاه را تکان داده است.

شهرستان سرپل ذهاب هم‌اکنون دچار مشکلات متعددی ازجمله اسکان، تغذیه و کمبود امکانات درمانی و رفاهی است.  در شهرستان گیلانغرب نیز با توجه به حجم خسارت مردم در انتظار خدمات‌رسانی و امدادرسانی هستند، در روستاهای اطراف وضعیت از شهرستان‌ها بدتر است.

اعزام بیش از ۲۰۰ پزشک  و پرستار به مناطق زلزله زده

رئیس مرکز اطلاع رسانی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از اعزام تیم کارشناسی به مناطق زلزله زده خبر داد و گفت‌: احتمالا برای مدت کوتاهی کانکس جایگزین مدارس آسیب دیده شود.

همچنین سرپرست سازمان اورژانس کشور نیز گفت: دارو، تجهیزات و دپوی خون در مناطق زلزله زده به میزان کافی وجود دارد. دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت نیز اعلام کرد که حدود ۱۲۰ نفر پزشک و پرستار از تهران، ۵۰ نفر از اصفهان، ۵۵ نفر از استانهای مجاور به کرمانشاه اعزام شده اند.

معاون بنیاد مسکن کشور هم از تخریب صد درصدی ۱۲ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در استان کرمانشاه خبر داده است.

همچنین در ساعات پایانی روز دوشنبه محموله امدادی سازمان هلال احمر با یک فروند هواپیمای C۱۳۰ به کرمانشاه اعزام شد. تعدادی از مصدومان حادثه زلزله نیز برای پیگیری مراحل درمانی خود با این هواپیما به تهران اعزام شدند.

سرهنگ رضا همتی زاده رئیس پلیس راه ایلام نیز اظهار کزد:  بعد از زلزله ای که در استان ایلام و استان های همجوار به وقوع پیوست در تعدادی از قسمت های مواصلاتی از چمله محور سرابله به سمت تقاطع کارزان ریزش کوه وجود داشت، پس از این که این نقاط مسدود شد توسط همکاران در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و همچنین پلیس راه انتظامی آن نقاط پاکسازی شد در حال حاضر هیچ گونه مشکلی در محورهای مواصلاتی در این راستا نداریم.

همچنین علی بیرانوند مدیرکل آموزش و پرورش ایلام در گفتگو با رسانه ها گفت: مدارس استان ایلام، سه شنبه دایر است.

خسارت زمین لرزه به آثار و ابنیه تاریخی

عبدالمالک شنبه زاده، مدیرکل میراث فرهنگی ایلام  با بیان اینکه دیوارهای اصلی موزه شهر تاریخی دره شهر به عنوان یکی از شاخص ترین آثار تاریخی ایلام دچار ترک خوردگی های عمیق شده است، افزود: محوطه این شهر تاریخی نیز رانش داشته و قسمت هایی از گچبری های دیواری نفیس آن فروریخته است. وی از خسارت و آسیب به قلعه های تاریخی والی کهره در چرداول، میرغلام هاشمی دره شهر، کنجانچم مهران و قلعه والی شهر ایلام خبرداد. شنبه زاده با بیان اینکه قلعه والی شهر ایلام نیز دچار آسیب جدی در قسمت طاق های گهواره ای شده است، گفت : بیشتر این آثار در زلزله و سیل سال های گذشته نیز آسیب دیده بودند.

مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد، به دلیل عدم امکان پیش‌بینی زلزله، هرگونه شایعه‌ای درخصوص وقوع زمین‌لرزه در نقاط مختلف کشور کذب محض است. به هم‌وطنان توصیه می‌شود از توجه به این شایعات و انتشار آنها در فضای مجازی خودداری کنند.

همچنین معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در جلسه ستاد مدیریت بحران کرمانشاه نیز گفت: گزارشی از ناامنی در رابطه با پس از وقوع زلزله نداشته ایم.(مهر)