سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴

شناسایی روش محافظت باکتری‌ها از خود در مقابل آنتی‌بیوتیک

باکتری مقاوم به درمان کلاستریدیوم دیفیسیل

سلامت آنلاین- محققان دانشگاه بیرمنگام انگلیس پس از یک مطالعه ۱۰ ساله موفق به کشف مکانیسم باکتری‌ها برای مقابله با آنتی بیوتیک شدند.به گزارش سلامت آنلاین، نیچر نوشت: محققان برای بررسی مکانیسم دفاعی میکروارگانیسم‌ها، باکتری های ایکولای را مورد بررسی قرار دادند. این باکتری می‌تواند طیف وسیعی از عفونت‌های ادراری و خونی را ایجاد کند.
محققان با استفاده از یک روش تجربی، شامل توالی کامل ژنوم DNA، موفق به شناسایی استراتژی دفاعی باکتری ها شدند. این تحقیقات نشان داد ژنی درون باکتری ها وجود دارد که در مقابل بسیاری از آنتی بیوتیک‌ها مقاوم است. گرچه این ژن از سال‌ها قبل شناسایی شده‌است، ولی ساز و کار آن برای مقابله با آنتی بیوتیک ناشناخته بود. این مطالعه نشان می‌دهد باکتری ها دو استراتژی متفاوت برای مقابله با دارو دارند: یکی DNA باکتری را در مقابل آنتی بیوتیک‌های فلوروکینولون (یک گروه از آنتی بیوتیک‌ها) محافظت می کند و دیگری مانع از ورود داکسی سایکلین (گروهی از آنتی بیوتیک ها) به باکتری می‌شود.
این یافته که نتیجه یک مطالعه ۱۰ ساله است می تواند منجر به ساخت داروهایی شود که معضل مقاومت در برابر آنتی بیوتیک را رفع کنند.
نتایج این مطالعه در نشریه Nature Communications منتشر شده است. (ایرنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.