سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶

معاون امور حقوقی و مجلس وزیر بهداشت انتقاد کرد:

کمبود چادر در مناطق زلزله‌زده؛ نگرانی از شیوع بیماری‌های عفونی

زلزله کرمانشاه مصدوم

سلامت آنلاین- معاون امور حقوقی و مجلس وزیر بهداشت، گفت: متاسفانه مشاهده های میدانی نشان می دهد که شب گذشته چادرهای توزیعی نتوانسته است کفایت نیاز افراد بی خانمان را در منطقه زلزله زده غرب کشور بدهد.

به گزارش سلامت آنلاین، ابراهیم گلمکانی که به منطقه زلزله زده در استان کرمانشاه سفر کرده است، افزود: البته شب گذشته یک هواپیما چادر بین زلزله زدگان توزیع شد و امیدواریم امروز مشکل نداشتن چادر و پتوی زلزله زدگان حل شود.

معاون وزیر بهداشت همچنین اظهار کرد: با توجه به سردی هوا و وضعیت بهداشت محیط منطقه، نگران شیوع بیماری های تنفسی و عفونی بین مردم زلزله زده هستیم.

وی گفت: وزارت بهداشت در ۴۸ ساعت اولیه، اولویت خدمات را ارائه خدمات درمانی مصدومان قرار داد اما از امروز به بعد خدمات بهداشتی برای پیشگیری از انواع بیماری های جسمی و روانی در اولویت قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در مورد بهداشت آب منطقه، گزارش هایی که داریم حاکی از این است که آب در شهر ثلاث باباجانی وصل شده است و قرار است امروز ، آب در شهر سرپل ذهاب نیز وصل شود که امیدواریم این کار هر چه زودتر انجام شود و البته انتظار داریم از امروز وضعیت کلرزنی آب این مناطق نیز به صورت استاندارد انجام شود تا از بروز و شیوع بیماری های ناشی از آب آلوده از جمله بیماری های گوارشی در منطقه زلزله زده پیشگیری شود.

معاون امور حقوقی و مجلس وزیر بهداشت گفت: برق دو شهر ثلاث باباجایی و سرپل ذهاب نیز امروز وصل شده است و امیدواریم سایر خدمات مورد نیاز مردم از جمله تامین غذای سالم و گرم نیز از امروز برای زلزله زدگان برقرار شود.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به مشکلات مردم زلزله زده افزود: در شرایط خاص پس از زلزله، طبیعی است که افراد سودجویی نیز ممکن است برای دزدی یا سوء استفاده از وضعیت بعد از زلزله اقدام کنند اما در جلسه دیروز شورای مدیریت بحران منطقه زلزله زده در کرمانشاه که با حضور فرمانده های نیروهای نظامی و انتظامی برگزار شد گزارشی از مشکل امنیتی اعلام نشد.

وی گفت: وزارت بهداشت با همکاری ارتش، سپاه و هلال احمر شش بیمارستان صحرایی را در سرپل ذهاب، اسلام آباد غرب و ثلاث باباجانی دایر کرده است که تعداد تخت هر یک از این بیمارستان ها ۳۰ تا۵۰ تخت است.

گلمکانی ادامه داد: عملیات نجات مصدومان زلزله تقریبا تمام شده است و تاکنون بیش از هفت هزار مصدوم تحت درمان سرپایی و بستری قرار گرفته اند، حدود دوهزار تن از مصدومان با آمبولانس و بالگرد به بیمارستان منتقل شده اند و هزار و ۳۰۰ نفر آنها ، هنوز در بیمارستان های شهرهای مختلف بستری هستند.

وی گفت: ۱۰ تیم بهداشتی با یک آمبولانس با حضور یک پزشک، یک بهورز و یک کارشناس بهداشت محیط از امروز به روستاها اعزام می شوند و از روز پنجشنبه نیز ۴۰ تیم بهداشت روان در مناطق زلزله برای بهبود وضعیت سلامت روان زلزله زدگان مشغول کار می شوند.

معاون امور حقوقی و مجلس وزیر بهداشت ادامه داد: وزیر بهداشت نیز از دیروز وارد منطقه زلزله زده شده است و به همراه او، تقریبا تمام شهرها و روستاهای آسیب دیده را بازدید کرده ایم و امروز نیز رئیس و هفت عضو کمیسیون بهداشت و درمان به منطقه زلزله زده آمده اند و به همراه ایشان مشغول بازدید از بیمارستان ها و مناطق آسیب دیده هستیم.

وی با اشاره به عیادتش از مصدومان زلزله گفت: یکی از بیماران بستری که در زلزله دو فرزند خود را از دست داده بود، گویی غم خود را فراموش کرده بود و مدام به ما مسئولان می گفت، خواهش می کنم به روستاها سر بزنید، مردم روستاها خیلی نیازمند کمک هستند.(ایرنا)