چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷

مردان در خطر «ایست ناگهانی قلب» حین رابطهٔ جنسی

درد قفسه سینه بیماری قلبی حمله قلبی سکته

سلامت آنلاین- محققان بتازگی دریافته‌اند مردانی با سابقهٔ بیماری قلبی-عروقی بیشتر در خطر ایست ناگهانی قلب (SCA) حین یا کمی بعد از مقاربت جنسی‌اند.


ایست ناگهانی قلب (SCA) زمانی رخ می‌دهد که قلب ناگهان و معمولا بدون هیچ زمینه یا هشدار قبلی از تپش بازایستد. یافته‌های محققان نشان داده است که میزان شیوع چنین مشکلی بسیار نادر است، اما در صورت وقوع، شانس نجات و بقا بسیار کم خواهد بود.
به گزارش سلامت آنلاین، بر اساس نتایج تحقیقی که جزئیات بیشتری از آن در Journal of the American College of Cardiology منتشر شده، از آن‌جا که در چنین شرایطی شریک جنسی قادر به انجام عملیات احیای فوری قلب (CPR) نیست، میزان موفقیت در نجات جان فرد مبتلا نیز بشدت کاهش می‌یابد.
این محققان با بررسی سوابق بیش از ۴۵۰۰ فرد دچار ایست قلبی طی دوره‌ای ۱۳ ساله به چنین نتیجه‌ای دست یافتند. افراد مورد مطالعه، همگی ۱۸ ساله یا مسن‌تر بودند و تنها ۳۴ نفرشان طی مقاربت یا کمی پس از آن دچار ایست ناگهانی قلب شده بودند؛ همچنین ۳۲ نفرشان مردانی بودند که قبلا به دلیل وضعیت قلبی خود دارو مصرف می‌کردند.
بیمارانی که ایست ناگهانی قلب را در ارتباط با فعالیت جنسی تجربه کرده بودند میزان بالاتری از مشکل تاکی‌کاردی/فیبریلاسیون بطنی را نسبت به دیگرانی داشتند که دچار این مشکل قلبی نبودند.
به گفته محققان، فقط یکسوم از افراد دچار ایست ناگهانی قلب شانس دریافت عملیات احیا را داشتند و این میزان کم عملیات احیا کمتر از ۲۰ درصد بیمارانی را دربرمی‌گرفت که نجات یافته و کارشان به بستری در اورژانس کشیده، بسلامت از بیمارستان ترخیص شده بودند.
محققان خاطرنشان کردند که علاوه بر اینها، برخی از افراد دچار ایست ناگهانی قلب یا SCA پس از فعالیت جنسی، احتمالا دارو، محرک و الکل هم استفاده کرده بودند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)