چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹

مدیر کل دفتر ارزیابی و کنترل تجویز و مصرف کالا های سلامت سازمان غذا و دارو:

مقاومت دارویی در برابر آنتی بیوتیک‌ها به کابوس جهانی تبدیل شده است

قرص دارو آنتیبیوتیک

سلامت آنلاین- مدیرکل دفتر ارزیابی و کنترل تجویز و مصرف کالاهای سلامت سازمان غذا و دارو با انتقاد از تجویز بیش از اندازه آنتی بیوتیک‌ها در ایران گفت: دنیا به سمتی می‌رود که عفونت‌های ساده‌ای که در سالیان طولانی قابل درمان بودند، در حال تبدیل شدن به بیماری کشنده هستند.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر مهرناز خیراندیش افزود: سازمان بهداشت جهانی از مقاومت دارویی در برابر آنتی بیوتیک ها به عنوان یک «تهدید بزرگ جهانی» نام برده است؛ تهدیدی که کشور ما نیز از آن مستثنی نیست .

 وی همچنین با تاکید بر نگرانی های جهانی در این باره اظهار کرد:  مقابله با این پدیده نیاز به اقدام هماهنگ همه کشورها دارد.  

 خیر اندیش تصریح کرد: باکتری ها معمولا در طول زمان برای مقابله با آنتی بیوتیک ها جهش ژنتیکی می کنند، اما استفاده نادرست و بیش از اندازه از این داروها روند مقاومت دارویی را تسریع کرده است.

مدیرکل دفتر ارزیابی و کنترل تجویز و مصرف کالاهای سلامت سازمان غذا و دارو بیان کرد: برای مقابله با این پدیده، علاوه بر تولید آنتی بیوتیک های جدید، به اقدام هماهنگ دولت ها برای کُند کردن روند مقاومت دارویی نیاز است. همچنین ارتقای بهداشت، افزایش دسترسی مردم به آب سالم، ضدعفونی کردن مراکز درمانی و گسترش ایمنی سازی از راه هایی است که می تواند  نیاز به تجویز آنتی بیوتیک ها را کاهش دهد.

این مقام مسئول سازمان غذا و دارو  تاکید کرد: تمام این موارد، ضرورت تجویز منطقی آنتی بیوتیک ها و لزوم  در بازنگری انتخاب داروهای مناسب را نشان می دهد و از سوی دیگر نیاز به آموزش عمومی مصرف صحیح این داروهای با ارزش، به منظور پیشگیری از مقاومت دارویی را دو چندان می کند. (وبدا)