چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸

نوشیدن یک فنجان قهوه از حمله قلبی پیشگیری می‌کند

قهوه

سلامت آنلاین- بر اساس نتایج به دست آمده از یک پژوهش، اصلی ترین دلایل ایجاد فشار خون بالا عواملی چون چاقی، فقدان فعالیتهای فیزیکی و رژیم پر نمک بوده و در این میان مصرف قهوه تاثیر زیادی در کاهش وزن و پیشگیری از بیماری های قلبی دارد.


به گزارش سلامت آنلاین قهوه شامل موادی است که می تواند بر سوخت و ساز بدن اثرگذار باشد. از جمله این مواد کافئین است که یک محرک طبیعی است که نام شیمیایی آن اسید کلروژنیک بوده وبه جذب آهسته کربوهیدرات در بدن کمک کند و در نتیجه باعث کاهش وزن می شود.
مطالعه ای نشان داده است قهوه سبز، که از قهوه دانه های برشته نشده و خام به‌دست می آید، با کاهش میزان قند جذب شده از روده و افزایش سرعت چربی سوزی بدن، به کاهش وزن کمک می کند و این به دلیل اسید کلروژنیک موجود در آن است. علاوه بر این، هر چه سرعت سوخت و ساز بدن بیشتر باشد، کاهش وزن راحت تر خواهد بود و به ما این امکان را خواهد داد که بدون ازدیاد وزن، بیشتر بخوریم.
مطالعات آماری در این زمینه نشان داده است که کافئین سرعت سوخت و ساز بدن را حدود ده درصد افزایش می دهد و باعث چربی سوزی بیشتر بدن می شود.

افزایش دفع ادرار و مدفوع

نوشیدن اولین فنجان قهوه در روز، باعث افزایش نیاز به دفع در بدن می شود. زیرا کافئین با ایجاد تحریک و افزایش انقباضات روده، مواد زاید را سریعتر به سمت خروج از بدن هدایت می کند و در نتیجه نیاز به دفع ادرار و مدفوع بیشتراز معمول می شود.

مسکن طبیعی برای زنان

یک قهوه اسپرسو غلیظ قادر است قدرت تحمل درد خانمها را بهبود بخشد. محققین دانشگاه گلد اسمیت در لندن، دریافته اند زنانی که ۲۵۰ میلی گرم کافئین (که تقریبا معادل کافئین یک فنجان قهوه اسپرسو غلیظ است) مصرف می کنند، آستانه تحمل دردشان نسبت به قبل از نوشیدن قهوه بالاتر می رود. البته ناگفته نماند که مقدار جزیی افزایش فشار خون از اثرات جانبی مصرف کافئین است که در برابر اثرات مفیدش، می توان از آن چشم پوشی کرد.
لازم به ذکر است که قهوه فقط در افزایش آستانه درد زنان عمل می کند و در مردان این اثر را ندارد.

کمک به تسکین سر درد

مطالعات حاکی از آن است که هنگام سردرد، استفاده همزمان از آسپرین و کافئین(قهوه) بیشتر از مصرف آسپرین به تنهایی در تسکین سردرد موثر است. زیرا کافئین جذب بسیاری از مسکن ها را در بدن افزایش می دهد و به همین دلیل است که برخی از قرصهای مسکن حاوی کافئین هستند. در برخی داروها، کافئین می تواند اثرمسکنی آنها را تا بیش از ۴۰ درصد افزایش دهد. قهوه درد ناشی از میگرن را التیام نمی بخشد اما اگر فردی فقط از سردردهای گهگاهی رنج می برد، نوشیدن قهوه کارساز خواهد بود.

کاهش علایم آسم

کافئین به عنوان نوعی گشادکننده نایژه ای(بازکننده لوله های نای) عمل می کند و می تواند تنفس افراد مبتلا به آسم را آسانتر کند. این خاصیت کافئین به دلیل آن است که بسیار شبیه به تئوفیلین(آلکالوئید بی رنگ و بلورینی که از برگ چای گرفته می شود) است و نوعی داروی گشاد کننده لوله های نایژه ای است که برای باز کردن مسیر هوا در ریه ها برای افراد مبتلا به آسم تجویز می شود و علایم آسم از جمله خس خس سینه، سرفه و مشکلات تنفسی را کاهش می دهد.

کمک به درمان اختلالات روانی و زوال عقل

تحقیقات نشان داده اند که نوشیدن قهوه به کاهش زوال عقل و از دست دادن قدرت حافظه شناختی در مردان و زنان کمک می کند. مصرف معمول و متعادل قهوه ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر را تا ۲۰ درصد پایین می آورد.
چنین به نظر می رسد که کافئین در جلوگیری از تشکیل پلاکها و گره های پروتئینی در مغز که باعث بروز آلزایمر می شوند، کمک می کند.

حمایت از کبد

نوشیدن بیشتر قهوه می تواند به درمان سرطان کبد کمک کند. محققین دریافته اند افرادی که روزانه فقط یک فنجان قهوه میل می کنند، احتمال ابتلا به بیشتر بیماری های متداول در آنها ۲۰ درصد کمتر از افرادی است که اصلا قهوه مصرف نمی کنند و نوشیدن دو فنجان قهوه در روز این میزان را تا ۳۵ درصد افزایش می دهد. حال آنکه پنج فنجان قهوه در روز کاهش ریسک ابتلا به این بیماریها را به ۵۰ درصد می رساند. ناگفته نماند که قهوه بدون کافئین نیز اثرات حمایتی در برابر ابتلا به بیماری ها را دارد اما نه به اندازه قهوه دارای کافئین.
 
قهوه و تاثیر آن بر خواب

برخی افراد حساس ترند بنابراین اگر فکر می کنید که قهوه روی خواب شما تاثیر می گذارد، باید از نیمه روز به بعد از نوشیدن قهوه اجتناب کنید.
زنان باردار نباید بیشتر از ۳۰۰ میلی گرم در روز که معادل دو لیوان قهوه فوری و آماده است، قهوه مصرف کنند.
زنانی که در دوران شیردهی بسر می برند باید به یاد داشته باشند که کافئین می تواند از طریق شیرشان به نوزاد منتقل شود بنابراین باید مصرف قهوه خود را به ۳۰۰ میلی گرم در روز محدود کنند و یا نوع بدون کافئین آن را انتخاب نمایند.(سلامت آنلاین/ ترجمه: ثناحاجیخانی)