سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۳

در گفتگو با سلامت آنلاین مطرح شد

انتقاد یک نماینده مجلس از گسترش فقر در جامعه

سمیه محمودی

سلامت آنلاین- یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: شرایط مالی مردم به دلیل نبود شایسته سالاری، دستمزدهای پایین، هدر رفت منابع مالی، قاچاق کالا و دلالی عده ای سودجو، بحرانی است و مردم نسبت به گذشته فقیرتر شده اند که حل آن به تدبیر دولت و مجلس نیاز دارد.

سمیه محمودی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: امسال هنوز خط فقر اعلام نشده است، اما سال گذشته خط فقر برای یک زندگی کاملا معمولی، درآمد ماهانه ای بالغ بر دو و نیم میلیون تا سه میلیون تومان بود.

وی ادامه داد: چطور از کارگری که دریافتی ماهانه اش یک و نیم میلیون تومان و حتی کمتر است، می توان انتظار داشت که با این مبلغ ناچیز اجاره خانه بدهد، فرزندانش را روانه مدرسه کرده و مخارج روزانه خانواده اش را  نیز تامین کند. 

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: خیلی از مردم، قدرت خرید ندارند. با درآمدهای کارگری، چگونه گوشت کیلو ۵۰ هزار تومان خریداری کنند؟

نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس با اشاره به حوزه انتخابیه خود اظهار کرد: چند روز پیش به من خبر دادند که ۱۰۰ دانش آموز در شهرضا دچار سوتغذیه هستند و در عین حال ۴۷ دانش آموز دیگر با وجود گذشت دو ماه از آغاز سال تحصیلی هنوز نتوانسته اند در مدرسه ثبت نام کنند. این اتفاق در حالی می افتد که طبق قانون اساسی، آموزش و پرورش رایگان است، اما به دلیل فقر زیاد عده ای از تحصیل بازمانده اند و این برای من به عنوان نماینده مجلس بسیار دردناک است.

محمودی تاکید کرد: مقرر است پس از انجام تحقیقات، اقدامات لازم در خصوص این دانش آموزان انجام داده شود.

وی با انتقاد از نبود برنامه ریزی برای مقابله با فقر تصریح کرد: مجلس به عنوان یک نهاد قانونگذار، روی قوانین و اجرای آن نظارت دارد، اما تا زمانی که شایسته سالاری در کشور حاکم نشده باشد و از منابع موجود به شکل درست استفاده نشود، همچنان با فقر و معضلات ناشی از آن دست به گریبان خواهیم بود.