پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰

تاکید یک عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین:

قانون نظام مهندسی باید بازنگری شود

سید حسین افضلی

سلامت آنلاین- یک عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به غیر اصولی بودن برخی سازه های ساختمانی تاکید کرد: مهندسان ناظر پیش از دریافت پروانه اشتغال باید زیر نظر افراد مجرب آموزش ببینند و در عین حال قانون نظام مهندسی نیز باید بازنگری شود.

حسین افضلی در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به سفر هیاتی از سوی کمیسیون عمران مجلس برای بررسی مناطق زلزله زده به استان کرمانشاه افزود: در رابطه با پایداری سازه های ساختمانی یکی از مهمترین مسائلی که باید به آن توجه داشت،  نوع مصالح ساختمانی به کار رفته در ساخت ساختمان هاست که با توجه به حوادث رخ داده باید بازنگری هایی صورت گیرد و سازمان استاندارد نیز موظف است نظارت های خود را بر روند ساخت مصالح ساختمانی تشدید کند.

وی با تاکید بر این که در مورد ساخت بتن نیز باید تجدید نظر شود، ادامه داد: هم اکنون در بسیاری موارد، بتن به صورت دستی تهیه می شود، در صورتی که با روش مکانیزه به طور دقیق می توان نسبت های مساوی از مصالح را مخلوط کرد تا مواد حاصله کیفیت مناسبی داشته باشد.

نماینده مردم اقلید در مجلس، از ضعف طراحی و نظارت بر اجرا به عنوان دو عامل در جهت کاهش ایمنی ضریب ساختمان ها نام برد و اظهار کرد: در بازدیدی که از مناطق زلزله زده داشتیم، این ضعف مشهود بود، در حالی که در ساخت سازه های حساسی نظیر مدرسه، بیمارستان، پل و سایر موارد باید دقت نظر بیشتری به خرج داد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر این که اهل فن باید وارد حیطه ساختمان سازی شود، تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد بدون داشتن کمترین تخصص تصور می کنند قادرند مدرسه و پل بسازند که اشتباه محض است و باید از مجریانی استفاده کنیم که صلاحیت ساخت سازه های مختلف را دارند.

افضلی تصریح کرد: در راستای مقاوم سازی ساختمان ها، هم اکنون گروهی از اعضای کمیسیون عمران مجلس در حال بحث و بررسی در مورد قانون نظام مهندسی هستند تا با رفع اشکالات موجود، سازه های پایدارتری در کشور ساخته شود. 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.